Güncel

Elon Musk 100 milyon dolar veriyor! Aklı olan kullansın!

Tesla ve SpaceX'in kurucusu olan Elon Musk, en iyi karbon yakalama teknolojisini bulana 100 milyon dolar vereceğini açıkladı. Aklınız varsa kullanmanın tam sırası.

Elon Musk 100 milyon dolar veriyor! Aklı olan kullansın!

Dünyanın en zengin iş adamı olan Elon Musk'ın son olarak 201 milyar doların üzerinde servete sahip olduğu açıklanmıştı. Alışveriş devi Amazon'un CEO'su Jeff Bezos'u bile geride bırakan Elon Musk, bugün ilginç bir duyuru ile karşımıza çıktı. Elon Musk, en iyi karbon yakalama teknolojisini bulana 100 milyon dolar ödül vereceğini açıkladı.

Elon Musk; Twitter üzerinden yaptığı açıklamada "En iyi karbon yakalama teknolojisi ödülü için 100 milyon dolar bağışta bulunuyorum." ifadesini kullandı. Ancak şimdilik en iyi karbon yakalama teknolojisini bulanın Elon Musk ile nasıl iletişime geçeceği ise açıklanmadı.

Karbon yakalama nedir? Neden önemli?

Karbondioksit (CO2) ve diğer sera gazlarının (metan-CH4, diazot monoksit-N2O, hidroflorokarbonlar-HFCs, perflorokarbonlar PFCs, kükürt heksaflorid-SF6) artışı sera etkisi nedeniyle küresel ölçekte ısınmaya ve sonuç olarak iklim değişikliğine neden oluyor. İklim değişikliğini tetikleyen bu gazların havaya karışmadan önce bir yerde toplanıp süzülmesi gerekiyor. Karbon yakalama teknikleri de bu noktada devreye giriyor.

Yakın zamanda açıklanan Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) raporuna göre, küresel karbon emisyonu azaltımında 2060 yılına kadar enerji verimliliğinin yüzde 40, yenilenebilir enerjinin yüzde 35, karbon yakalama ve depolamanın yüzde 14 ve diğer metotların ise yüzde 11 oranla etkili olacağı belirtiliyor.

Dünyayı daha iyi bir yer haline getirmek için Apple, Microsoft ve Elon Musk uzun bir süredir çabalıyor. Microsoft'un sürdürülebilir enerji, Apple'ın çevre dostu ürünleri derken, Elon Musk'tan da böyle bir jestin gelmesi oldukça sevindirici. 

Yorumlar
alihan
karbonu en iyi ağaç yaprakları yani ağaçlar yakalar.
Cevapla
Muhammed
Bu ödülü duyunca ben > GOOGLE Arama Ekranı > Karbon Nedir > Karbon Nasıl Yakalanır > Sahibinden Karbon Cihazları :D Bi adamla 250' anlaştım bakalım beyler 100 milyon dolardan 250tl çıkınca kaç kalıyordu çok bir şey eksilmiyor umarım :)))
Cevapla
Bahadir Ömer Hamamcioglu 53
Sayın Elon Musk rakamı biraz daha yükseltiniz.
Cevapla
Bahadir Ömer Hamamcioglu 1967
Sadece bir varsayım WTC yani dünya ticaret merkezini hangi uygarlık yok etti? Uzaylı çip i veya dünyalı çip i ile insanları izlemek veya yönetmek. Geçmiş yıllarda WTC binasında bir UFO görüntüleri yayınlandı. Daha sonra WTC binası bin laden ABD nin yetiştirdiği terörist tarafından adamları (mikroçipli adamları sayesinde) vuruldu. Böylece yenilikler görünmeye başladı. İleri düzey taktik uygulayan uygarlık ABD yi esir almış ve UFO uygarlığı ile anlaşma yapmışlar!!! Eh dünya hazır değil!!
Cevapla
Bahadır Ömer Hamamcıoğlu
Gelişmiş ülkeler dünyayı çöplüğe çevirdiler. Şimdi de tersi yönde ilerlemek için çok ucuza fikirlerinize bu kadarcik ödül veriyorlar. Sonra çıkıp gelişmekte olan ülkelere çevreyi az kirleten teknolojiyi bizden satın alın diyorlar. Uzayi bile kirlettiler kirlenen yerleri bedavaya temizlesinler.
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.