İnternet

Pakistan'da internet yasağı geliyor

Pakistan web siteleri filtreleme ve engelleme sistemi planlıyor

Pakistan'da internet yasağı geliyor

Pakistan birkaç ay internette şifreleme kullanımını azaltma ve ülkede SMS (kısa mesaj servisi) mesajları filtreleme ve engelleme gibi düşünceleri olduğu söyleniyor ve web sitelerini filtrelemek ve engellemek için bir sistem teklif isteği sunuyor.

Analistlere göre 2013 yılında seçimlerin yapılması düşünülen ülkede internet önemli kayıplara neden olabileceği için kısıtlanıyor olabilir.

Pakistan hükümeti her verilen fırsatta defalarca interneti kısıtlamak için bir saplantı sergiledi. Internet üzerinde filtre koymak için hükümetin nedenleri genellikle, ulusal güvenlik, terörle savaş, ve dini ahlakı korumak gibi mazeretler oldu.

1330290181_pakistan-internet.jpg

Kasım ayında, Pakistan Telekomünikasyon Kurumu (PTA)  sakıncalı SMS mesajları için ülkede telekomünikasyon operatörlerine talimat verdi.

Bir PTA sözcüsü, PTA'nın ahlakını koruduğunu ve yanlış, müstehcen, uydurma ya da ahlaksız olan bilgi iletişimini yasaklayan mevcut hukuka göre karar alıyor , diyerek yapılan hareketi savundu.

Ama sivil haklar ve diğer grupların bir protesto sonrasında, hükümet SMS filtre uygulanmasını erteledi

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.