RTÜK açıkladı! Netflix'e denetim geliyor!

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu üyesi Doç. Dr. Hamit Ersoy, Netflix, Puhu TV ve BluTV'ye denetim geleceğini açıkladı.

RTÜK açıkladı! Netflix'e denetim geliyor!

İnternet yayıncılığının gelişimi son yıllarda kaliteli içerikler ile iyiden iyiye artmıştı. Netflix gibi dev isimlerin de ülkemize resmi olarak giriş yapmasının ardından, dizi bakımından oldukça çeşitlilik sağlanmıştı.

Geçtiğimiz günlerde ise RTÜK denetiminin internet yayınlara da geleceği söylenmiş ancak bu denetimden hangi yayınların etkileneceği açıklanmamıştı.

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu üyesi Doç. Dr. Hamit Ersoy, bugün Netflix, Puhu TV ve BluTV gibi yayınlara denetimin getirileceğini açıkladı.

RTÜK'teki kurul üyeliğinin yanında İslam İşbirliği Teşkilatı Yayıncılık Düzenleyici Otoriteleri Forumu (IBRAF) Genel Direktörü olan Ersoy; Facebook, Twitter ve YouTube gibi platformların denetlenmeyeceğini belirtti.

Hamit Ersoy; "Radyo ve Televizyon Üst Kurulunun böyle bir görevi üstlenmesi hem yasal hem de pratik açıdan mümkün değil. Yapılmak istenen düzenleme öncelikle sadece karasal, uydu ve kablo ortamında yapılan yayıncılığın internet ortamındaki uzantısı şeklinde. Yani internet ortamında yapılacak yayıncılıkla ilgilidir" ifadelerini kullandı.

RTÜK açıkladı! Netflix'e denetim geliyor! - Resim : 1

Bu durumun henüz yasa tasarısı olduğunu ve mecliste görüşmelerin devam ettiğini belirtelim. Denetim gelirse Netflix'in Türkiye'de nasıl bir politika izleyeceği ise henüz bilinmiyor.