İnternet

Siber saldırıların arkasında Rusya mı var?

Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret A.Ş'nin (STM) Genel Müdürü Davut Yılmaz'a göre son dönemde Türkiye'ye yapılan siber saldırıların arkasında Rusya var.

Siber saldırıların arkasında Rusya mı var?

Son birkaç haftadır Türkiye’ye yapılan siber saldırıların arkasında Rusya olabilir. Savunma Sanayii Müstaşarlığı’nın iştiraklerinden biri olan Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret A.Ş'nin (STM) Genel Müdürü Davut Yılmaz'a göre Türkiye'ye yönelik siber saldırıların arkasında Rusya olabilir. 

Saldırı her ne kadar dünyaca ünlü hacker grubu Anonymous tarafından üstlense de, Yılmaz’a göre "Rusya, sorun yaşadığı her ülkede siber gücünün tüm bileşenlerini aktif olarak kullanıyor. Dolayısıyla, Türkiye’deki saldırıların arkasında Rusya’nın olma ihtimali düşük değil.

1450907786_anonymous1.jpg

Yılmaz, saldırıların organize ve hedef odaklı olduğunu; rastgele ya da sıradan bilgisayarlara değil, Türkiye'nin ".tr" uzantılı alan adları için hizmet veren sunucularına yöneldiğine dikkat çekti. STM Genel Müdürü saldırıların mesai saatleri içinde düzenlenmesini de "manidar" buldu.

Türkiye’nin sözde IŞİD’e verdiği destek nedeniyle 14 Aralık’tan bu yana gerçekleştirilen saldırıları Anonymous üstlenmiş ve hacker grubu sözde iş birliğinin devam etmesi durumunda saldırıların süreceğini ifade etti.

1450907616_151223124331anonymous.png

Anonymous ayrıca bugün sosyal paylaşım sitesi Twitter üzerinden yeni bir açıklama yaparak, saldırılarla ilgili olarak önümüzdeki günlerde daha fazla bilgi vereceğini duyurdu. Açıklamada, "Not: Saldıran Rusya değildi" ifadesi de yer aldı. (kaynak: BCC Türkçe)


 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.