İnternet

Sosyal Ağları bu ipuçlarıyla kullanın!

Birbirinden değerli bu ipuçlarıyla, sosyal ağları kullanmak artık çok kolay!


Her gün, dünyada milyonlarca kullanıcı bilgisayarlarının başına geçip, internet kullanıyor. Özellikle girilen sitelerin hemen hemen büyük bir çoğunluğunu sosyal ağlar oluşturuyor.

1341915266_socialmediaccounts600.jpg
Her zaman konuşulan sosyal medya sitesi olmak sandığımız kadar kolay olmayabiliyor. Güncellemeler, yenilenen özellikler, gizlilik ve hesap şartları her zaman göz önünde bulundurmanız gereken maddelerdir. Tabi ki bu da sosyal medyanın oluşmasındaki en büyük nedenlerden biridir aynı zamanda.

-Bu haberimizde sizlere bu önemli sosyal ağlar ile ilgili ipuçları vereceğiz.

1. Google+ (Resim)

Yukarıdaki resimde kullanıcıların muhtemelen ihtiyacı olacak ipuçlarına değinilmiş. Örneğin nasıl bir halka oluşturabilirsiniz, ya da yorum yapabilir ve etiketlemeler yapabilirsiniz. Ayrıca bazı kısa yollar da verilmiş örneğin J ile aşağı kaydırma yapabiliyor, K ile yukarı kaydırma yapabiliyorsunuz. Q sohbet penceresi açıyor. Google+'ta halka oluşturma Twitter'daki takip etme olayına benzer. İnsanlar halkanıza katılmak zorunda değildir.

1341915889_social-media-cheatsheets-011.jpg
Paylaşım kutusunda fotoğraf, video, link ya da yazı paylaşabilirsiniz. Birilerinden bahsedeceğinizde @ ya da + kullanırsınız. Yeşil renkli buton halkanıza dahil olmayan insanları kapsar ve paylaşımlarınızı görerek katılabilir. Mavi buton ise halkanızdakileri yani arkadaşlarınızı ve sizi takip edenleri gösterir. +1 butonuna basmak Facebook'taki beğen tuşuyla aynı görevi yapar. Tekrar basmanız da beğeninizi geri alır.2. Photostream

Bu resimde de Google+'taki resimlerle ilgili kısım üzerinde durulmuştur. Nasıl paylaşım yapacağınız, düzenleme, etiketleme, ayarlar gibi özelliklere değinilmiştir. Sağ üst köşedeki buton sayesinde fotoğraflarınızı paylaşabiliyorsunuz. Resimlerinizi bu kısma sürüklemeden önce genişletebiliyorsunuz.

1341916034_social-media-cheatsheets-021.jpg
Facebook
'taki bildirim sistemi burada da bulunuyor, eğer biri sizin fotoğrafınızı etiketlerse size mesaj iletiliyor. Bir albümdeki maksimum fotoğraf kapasitesi 1000 resim olabiliyor. Paylaşabileceğiniz albüm sayısında herhangi bir sınırlama yok.

3.Google+ genel bakış

Birilerinden bahsederken + yada @ kullanıyorsunuz. İsminizin sağ kısmında bulunan kutucuktan paylaşımlarınızı yapabiliyorsunuz. Eğer paylaşımınızı sadece bazı insanların görmesini istiyorsanız 'sınırlı' butonuna basmanız yeterli oluyor. Eğer bir kişinin birden fazla profil resmi varsa istediğiniz birini tıklayarak seçebiliyorsunuz.

1341929177_social-media-cheatsheets-031.jpg

Bu özellik Google+'a özeldir. Video, resim, link paylaşımlarında sadece sürüklemeniz yeterli. Google+'ın fotoğraf editörü bölümünden fotoğraflarınızda düzenleme yapabiliyorsunuz. Son olara sohbet penceresi istediğiniz gibi boyutlandırılabilir ve taşınabilir.4. Facebook boyutlandırma


Facebook'ta sayfanızı düzenlerken profil resminizin zaman tünelinizdeki kapak resminizin boyutlarını bilmenin büyük faydası vardır. Profil fotoğrafınız 180x180 ve kapak fotoğrafınız 851x315 boyutlarında olmalıdır. Ayrıca Facebook uygulamalarında icon 16x16 px ve resim 111x74 px olmalıdır. Zaman tünelinizde bu bilgiler yer almaz.

1341929288_social-media-cheatsheets-041.jpg
5. Yeni başlayanlar için Facebook

Facebook'a başlarken ilk bilmeniz gereken şey yüzünüzü ortaya çıkaracağınız. İkinci olarak profilinize ve zaman tünelinizde deneyimlerinizi paylaşabilirsiniz. Resimler, videolar, yazılar deneyimlerinizi paylaşma araçlarındandır. Facebook'ta paylaşımlarınızı görmeniz istediğiniz kişileri, sevdiğiniz sevmediğiniz şeyleri, tanıdığınız tanımadığınız insanları ayırt edersiniz. Ayrıca reklam vermekte ya da iş amaçlı da kullanımı oldukça yaygın ve kullanışlıdır.

1341929362_social-media-cheatsheets-051.jpg

6. Facebook kısa yolları


Win, Chrome, Firefox, IE, OS ve diğer tarayıcılar için verilen tuşlar ile kısa yolları kullanarak  klavyenizde Facebook hesabınızı yönetebilirsiniz.

M: Yeni mesaj açma
? : Facebook'ta Arama
1: Ana sayfa
2: Profil sayfanız
3: Arkadaşlık istekleri
4: Mesajlar
5: Bildirimler
6: Ayarlar
7: Gizlilik
8:Facebook sayfası
9: Facebook sözleşmesi
0: Yardım

7. Twitter hakkındaki ipuçları

Twitter kısa yolları diğerlerine oranla biraz daha farklıdır.
r: Seçili tweeti cevaplar
t: Retweet
m: Direk mesaj
/: İmleci arama bölmesine taşır.
.: Sayfanın başına çıkarak güncellenmiş haberleri gösterir.
g ve h: Ana sayfa
g ve r: @bahsedilenler
@kullanıcı adı + mesaj : Cevaplamanızın diğer yoludur.
#anahtar kelime: İlginç tweeti bulmanıza yardımcı olur.
Retweet: Bütün takipçilerinizin en kısa sürede tweetleri görmesini sağlar.


8. Yeni başlayanlar için Twitter

Twitter'da 140 karakter kapasiteniz vardır ancak ideali 120 karakterdir, böylece insanların daha kolay retweet (RT) almasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca eğer başka birinin tweetini iletmişseniz sizi takip edenler de onu görür ve RT yaparak o tweetin okumaya değer olduğunu göstermiş olursunuz. Bu yolla tweeti yazan kişinin adı da sabit kalarak orijinali korunmuş. @ diğer insanlarla konuşmanızı sağlar. DM kısa ve özel mesajlardır.

1341929518_social-media-cheatsheets-081.jpg
Trend Topic (TT) insanların en çok konuştuğu olaylar, haberlerdir. Genellikle büyük hikayeler TT olur. Son olarak da Listeler il sizi takip insanları yada işleriniz için kullanışlı bir kategori oluşturmanızı sağlar. Bir kerede bütün grubu takip edebilirsiniz ve ayrı bir sayfada sadece listedeki insanların tweetlerini görebilirsiniz.


9. Twitter kuralları

Bunu Twitter'ın bir çeşit etik yasası gibi düşünebilirsiniz. Özellikle iş amaçlı kullandığınız durumlarda size yardımcı olacak. Twitter'da konuşurken telefonda olsam onlara ne derdim diye düşünün. Kötü bile olsa sizin hakkınızda konuşan birini görmezden gelmeyin.

10. Sosyal medyada engelleme ipuçları

Twitter'da bir kullanıcıyı engellediyseniz; profilinizi görebilir, halka açık güncelleştirmesini görebilir, sizi takip edemez. Ayrıca Twitter'da birinin sizi engelleyip engellemediğini anlamak oldukça kolaydır. Facebook'ta bir kullanıcıyı engellediğiniz zaman; profilinizi göremez, arkadaşlık isteği gönderemez, tüm halkın görebileceği paylaşımları göremez, etiketlenemez ve Facebook'ta birinin engellendiğini anlamak oldukça kolaydır.

1341929605_social-media-cheatsheets-101.jpg

Google+'ta bir kullanıcıyı engellediğiniz zaman; profilinizi görebilir, halkaya girme isteği gönderebilir, halka açık paylaşımlarınızı görebilir, sizi etiketleyemez ve Google+'ta birinin engellendiğini söyleyebilmek zordur.


11. Nerede, neye izin verilmiyor?

Spam nedir? Bu resimde Twitter, Facebook ve Google+, LinkedIn,Quora ve Reddit'teki kurallardan bahsedilmiştir. Özellikle bu sayfaları iş amaçlı kullanıyorsanız çizgiyi geçmediğinizden emin olun.

1341929673_social-media-cheatsheets-111.jpg
12. Sosyal medya kısa yolları

Twitter                                                      Facebook
Sayfayı aşağı kaydırma: Shift Space        Shift Space
Sayfayı aşağı kaydırma: Space                   Space
İmleci arama kutusuna taşıma:  /                  Alt
Yeni mesaj: N                                            Alt + M
Profil sayfası: G + P                                    Alt + 2
Ana sayfa: G + H                                        Alt + 1
Mesaj kutudu: G + M                                 Alt + 4
Bildirimler: G + R                                         Alt + 5Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.