İnternet

Türk genç Facebook'un açıklarından 9 bin dolar kazandı

Facebook'un güvenlik açıklarını bulduğunu ve siteden 9 bin 450 dolar ödül kazandı.

Türk genç Facebook'un açıklarından 9 bin dolar kazandı

Bilgisayar programcısı 22 yaşındaki İlyas Orak, Elazığ'ın Kovancılar ilçesinde yaşıyor ve 4 kez sosyal paylaşım sitesi Facebook'un güvenlik açıklarını bulduğunu ve siteden 9 bin 450 dolar ödül kazandığını iddia ediyor.

Gümüşhane Üniversitesi Gümüşhane Meslek Yüksekokulu Bilgisayar Programcılığı Bölümü'nden mezunu Orak, küçüklüğünden beri bilgisayarlarla uğraştığını ve diğer kullanıcıların var olan program ve oyunları kullandığını, kendisinin bu sistemlerin nasıl yapıldığını merak ettiğini söyledi.

1364755099_4c4ccd87-c727-4a0d-901a-49a3643f1653.jpg

Önceleri merakını gidermek için adını bile bilmediği programlama dilini öğrenmeye çalıştığını söyleyen Orak, bununla ilgili internet üzerinden araştırma yaptığını belirtti.

Orak, ilk önce programlama diliyle uğraşınca hackleme hevesi oluştuğunu ancak daha sonra  hata bildirimi yapmanın daha uygun olduğuna karar verdiğini söyledi.

Yaptığı taramalar sonucunda dünyada ve Türkiye'de birçok şirketin ve resmi kurumun internet sitesinde açık bulduğunu, bunların hepsine hatalarla ilgili bildirim yaptığını belirten İlyas Orak, şöyle devam etti:

''Facebook'ta 4 tane sistem açığı buldum. Hepsini de 'sıfırlama' bölümünde bulmuştum. İlk güvenlik açığının programını yazdım. Bu, hesap hackleme programıydı. Bir hesabı almam, şifresini değiştirmem 5 saniyemi alıyordu. Son bulduğum güvenlik açığı da sıfırlama noktasında hesapların yüzde 80-90'ını etkileyen bir açıktı. Facebook, bunlara yönelik 'Whitehot' adında güvenlik bildirimi kısmı oluşturdu. Biz de oradan bağlantıya geçiyoruz kendileriyle, onlar da bize dönüş yapıp, teşekkür ediyorlar. Geri dönüşleri 15 gün-1 ay arasında sürüyor. Güvenlik bildirimi yaptıktan sonra bir miktar ödül var. Ben toplamda 4 kere ödül aldım, bunlar açığın derecesine göre değişiyor. Ben sırasıyla 2 bin 950, 5 bin ve en son bin 500 dolar ödül aldım.''

Orak, almaya hak kazandığı 9 bin 450 dolarlık ödülü gönderilen kartın anlaşmalı bankalarının Türkiye'de bulunmaması nedeniyle tahsil etmekte zorlandığını ve parasını ya yurt dışındaki akrabalarının yardımıyla ya da havaleyle alabildiğini söyledi.

Yorumlar
Misafir
eski haber pasife alin. yapildi bu. yusuf
Cevapla
taha
bi haberi 10 kere yayinlamaktan vazgecin
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.