İnternet

Türk Telekom Grubu 4.5G Teknolojileri ve 5G Vizyonu Panelinde Çalışmalarını Anlattı

Türk Telekom Grubu "4.5G Teknolojileri ve 5G Vizyonu" Panelinde Çalışmalarını Anlattı


Haliç Kongre Merkezi'nde gerçekleştirilen  "4.5G Teknolojileri ve 5G Vizyonu" konulu panele katılan Türk Telekom Grubu, 4.5G teknolojisi ve bir sonraki aşama olan 5G teknolojisi hakkında çarpıcı açıklamalarda bulundu.

1449951272_20151212105456.jpg

Türk Telekom Grubu, 4.5G’de En İddialı Oyuncu Olmayı Hedefliyor

Türk Telekom Grubu'nu temsil etmek üzere panelde yer alan Türk Telekom Grubu Teknoloji Genel Müdür Yardımcısı Dr. Coşkun Şahin, firmanın 4.5G teknolojileri için ne gibi çalışmalar yaptığını anlattı.

Ülke çapında 81 ile kadar fiber altyapı çalışmalarının var olduğunu ifade eden Çoşkun Şahin, 4.5G teknolojisi için 1 Nisan 2016 tarihinde hazır durumda olacaklarını ve gerektiği durumda diğer operatörlere de destek olabileceklerini ifade etti. 4.5G ihalesindeki zorunlu maddelerden biri olan yerli katkı maddesi ile birlikte, yerli yatırım alanında da ciddi bir atılımın olacağını belirten Çoşkun Şahin, 4.5G teknolojisinin sunacağı mobil internet deneyiminin bireysel kullanıcılarda olduğu kadar iş dünyasında da büyük bir dönüşüm sağlayacağını şu sözlerle dile  getirdi; “Bu teknolojinin hayata geçmesiyle birlikte enerjiden perakendeye, otomasyondan sağlığa, medyadan dijital reklamcılığa kadar her sektörde yeni iş alanları ortaya çıkacak. Yaşanacak tüm bu gelişmeler Türkiye’de ve dünyada özellikle girişimcilik ve inovasyon anlamında çok büyük fırsatlar yaratacak”

Fiber altyapı çalışmalarıyla ilgili özellikle alınan izinlerin ve saha çalışmalarının yatırımın en ciddi gider noktasını oluşturduğunu söyleyen Çoşkun Şahin, kentsel dönüşümle birlikte fiberin çok daha hızlı ve efektif bir şekilde yaygınlaşacağını söyledi.

5G konusuna da giriş yapan Çoşkun Şahin, Türk Telekom Grubu olarak 5G teknolojisinde de öncü olmak için şimdiden çok ciddi çalışmaların yapıldığını anlattı. 

Avrupa Birliği’nde 5G yol haritasını çizen uluslararası CROWD ve MOTO konsorsiyumlarında yer alan tek Türk şirketinin Türk Telekom Grubu olduğunu belirten Şahin; “Argela ile yer aldığımız Avrupa Birliği projesi COMBO’da ise 5G teknolojisinin gelişimine öncülük eden ekip içinde Türkiye'yi yine sadece biz temsil ediyoruz” dedi. Coşkun Şahin sözlerini şöyle sürdürdü:“Grup şirketlerimizden Argela’nın, 5G teknolojilerine yön veren çalışmaları ile 2015 yılında ABD Patent ve Marka Ofisi’ne 5G konusunda 10 başvuru birden yaptık.

 

Argela’nın 5G’ye yönelik girişim ve patentleri, Türk Telekom Grubu olarak yalnızca yerel değil, küresel ölçekte de yeni nesil teknolojilerin itici gücü olduğumuzun önemli bir göstergesi. Gerçekleştirdiğimiz somut çalışmalarla bu alanda pek çok dünya şirketinin önüne geçerek örnek olmaktan dolayı gururluyuz. ProgRAN’ın, 2015 LTE Kuzey Amerika Ödülleri’nde, “Ağ Fonksiyonları Sanallaştırması” kategorisinde ‘Yılın İnovasyonu’ dalında finale kalmış olması ise projenin uluslararası otoriteler tarafından da yakından izlendiğinin ve takdir edildiğinin bir göstergesi.’’

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.