İnternet

Twitter’ın başı Periscope’la dertte!

Twitter'ın başı yine Periscope yüzünden dertte. Türkiye'de adının değiştirilmesine rağmen anlaşılan Pericope şirketi kolay kolay Twitter'ın peşini bırakmayacak.

Twitter’ın başı Periscope’la dertte!

İHA'nın haberine göre; 2017 yılında Periscope İlet. ve Prod. Hzm Limited'in Twitter aleyhine aldırmış olduğu  kararı sonrasında dünyaca ünlü Periscope canlı yayın uygulamasının Türkiye'deki ismini Scope olarak değiştiren Twitter'ın başı yine dertte gibi gözüküyor.

Twitter’ın uzun süredir Periscope markasını haksız şekilde kullandıktan sonra, Scope markasına geçmesinin de marka hukukuna aykırılık oluşturduğunu savunan Türk şirketin başvurusu üzerine Ankara Fikri Sınai Haklar Hukuk mahkemesinde dava açıldı.

Davaya bakan mahkeme tarafından Türk şirketin talebi doğrultusunda alınan 20 Nisan tarihli ara karar sonucunda, Scope markasının 3. kişilere devrinin engellenmesi yönünde karar çıkartıldı.

Taraflar arasında devam eden diğer davalarda Twitter'ın aleyhine alınan karar ve raporlara bir yenisini daha ekleyen bu gelişme sonrası, dünya üzerinde milyonlarca kullanıcısı olan Periscope uygulamasının Türkiye’deki akıbeti ne olacak merak ediliyor.

Uygulamanın adını değiştiren Twitter, anlaşılan kolay kolay bu davadan kaçabilecek gibi gözükmüyor. 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.