İnternet

Twitter sonunda itiraf etti!

Twitter yöneticisi Dick Costolo kullanıcıların canını sıkan trollerle başa çıkamadıklarını itiraf etti.


Twitter yönetim kurulu başkanı Dick Costolo troll olarak tanımlanan ve başka kişilerin canını sıkmak için tweet atan kişilerle başa çıkma konusunda başarısız olduğunu kabul etti.

Costolo'nun Twitter çalışanlarına gönderdiği bir not, The Verge adlı internet sitesine sızdırıldı. Çalışanlara gönderilen yazıda, linç kültürünün kullanıcıları Twitter'dan uzaklaştırdığını belirtiyor ve bu tür tacizlere karşı daha sert önlemler alma konusunda uyarıda bulunuyordu.

Bu kararın alınmasında geçtiğimiz aylarda birçok takipçisi bulunan ünlü Twitter kullanıcılarının internet üzerinden tacize uğradıkları gerekçesiyle hesaplarını kapatması etkili olmuşa benziyor. Costolo, notunda tanınan hesapların taciz nedeniyle kapatıldığına da değinerek şunları söyledi:

1423175948_img20150205205900.jpg

"Bu platformdaki trollerle ve tacizle mücadelede çok başarısız olduk, yıllardır bu konuda başarısızız. Dünyanın geri kalanı her gün bu konuda konuşuyor, bu bir sır değil. Önemli kullanıcılarımızı, her gün karşılaştıkları basit taciz olaylarına karşılık vermediğimiz için ardı ardına kaybettik."

Notta Costolo önümüzdeki aylarda kullanıcılar için çeşitli kontrol mekanizmaları ve kötüye kullanım halinde gereken şikayet mekanizmalarını geliştireceği sözünü de veriyor.

Sosyal medya hesaplarıyla diğer kişileri taciz veya linç eden bu internet hesaplarına "troll" adı veriliyor. Troller, son birkaç yıldır ilgi çekmeye devam ediyor. Trollerin hesabını kapatmasına neden olan örneklerden biri de, Robin Williams'ın kızıydı. Metin yazarı Jane Goldman, babasının intiharına dair alaycı sözler üzerine, ailesinin taciz edildiği gerekçesiyle Twitter hesabını kapatmıştı.

2000 yılında kızı kaçırılan ve öldürülen Sara Payne de, yıllar süren internet tacizinin ardından sosyal medyayı bırakmaya karar verdiğini açıklamıştı.

ABD'li gazeteci Lindy West de bir troll tarafından hedef alınmıştı. West, ölen babasının ismiyle açılan hesap tarafından taciz edilmişti.

Twitter'ın internet üzerinden tacizle ilgili itirafının, tweetlerin arandığında Google arama motorunda görünmesine yönelik görüşmelerin yapıldığı döneme denk gelmesi de gözlerden kaçmıyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.