İnternet

Venezuela kendi kripto parası "Pero"yu basacak

Ekonomik sıkıntılarla boğuşan Venezuela, krizden çıkışı kripto para da arıyor. 100 milyon adet "Petro" isimli dijital para basılacak.


Rusya'da Putin'in çalışma başlatmasının ardından Venezuela da bir atılım gerçekleştiriyor. Petrol ve maden varlıklarına dayalı bir kripto para birimi geliştiren Venezuela, ABD ambargosu nedeniyle enflasyonun tavan yaptığı ekonomiye bir çıkış formülü olarak kripto parayı görüyor. Bu sayede dış ticaret yapılabilecek ve açık kapatılabilecek.

Devlet Başkanı Nicolas Maduro, petrole dayalı "Petro" isimli para biriminin başlangıçta 100 milyon adet basılacak. Petro'nun birim fiyatının 59,07 dolar olacağı açıklandı.

Kısa sürede piyasaya sürüleceği açıklanan Petro’nun, petrol sepeti fiyatında bu rakamın sabit olacağının altını çizildi.

Kripto paranın şu hali Venezuela'ya kattığı değer 5 milyar 900 milyon dolar. Bu rakam enflasyon nedeniyle normalki değerinden az olsa da dış ticarete uygulanan ambargonun bir şekilde delinebilmesi açısından önem arz ediyor.

Venezuela'nın Ocak-Kasım 2017 arası enflasyonu %1369 dolar olmasına karşın %2 bin dolara kadar geleceği tahmin ediliyor.

Petro'nun hangi borsalardan piyasaya sürüleceği hakkında resmi bir açıklama yapılmadı.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.