İnternet

Yandex'in yeni çalışması ne olacak?

Yandex web’de aramaya yepyeni bir soluk getirecek bir konsept üzerinde çalışıyor.

Yandex'in yeni çalışması ne olacak?

Türkiye'de önemli çalışmalar yapan Yandex, YaC/M 2013 konferansının açılışında yaptığı duyuru ile kullanıcılarını sevindirecek bir haber verdi. Konferansta açıklama yapan Yandex CTO'su Ilya Segalovich konuşmasında, web'de aramaya yepyeni bir soluk getirecek bir konsept üzerinde çalıştıklarını ve söz konusu projenin deneme sürümünün yakında hayata geçirileceğini söyledi.

YaC (Yet another Conference) konferansı her yıl Yandex tarafından Moskova'da düzenleniyor ve internet sektörünün önde gelen şirketlerinden üst düzey isimler konuşmacı olarak bu konferansa katılıyor. Bu konferansta konuşma yapan Yandex CTO'su Ilya Segalovich, web'de arama dünyasına büyük bir yenilik getirmeyi planladıklarını belirtti.

1368982649_ilyasegalovich.jpg

Söz konusu projenin ilk olarak deneme sürümü olarak kullanıcılara sunulacağını söyleyen Segalovich, arama sonuçlarının interaktif bilgi bloklarından oluşacağını ve "ISLANDS" (Adalar) adı verilen yeni arama platformunun, kullanıcıların karşısına alışılmış salt bilgi çıkartmak yerine, günlük ihtiyaçlarına hızlı çözümler sunacağını söyledi.

Segalovich, bu bilgi bloklarının, örnek olarak sipariş formları, satın alma butonları veya dinamik bilgiler de içereceğini söyledi ve bu yeni platform sayesinde, websitesi sahiplerinin, sitelerinin Yandex arama sonuçları sayfalarında nasıl görüneceğini tam olarak seçebileceklerini belirtti. Konferansta, Islands adlı konseptin Yandex için yeni bir arayüz tasarımı anlamına geldiği ve kullanıcıların arama sonucu sayfalarıyla etkileşimini bir üst düzeye taşıyacağı vurgulandı.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.