İnternet

Yandex'ten devrimsel özellik! Dil bilmeye gerek kalmayacak!

Yandex Tarayıcı yepyeni özelliğini duyurdu. Artık metinlerin yanı sıra tarayıcı üzerinden görseller de dilediğiniz dile çevrilecek.

Yandex'ten devrimsel özellik! Dil bilmeye gerek kalmayacak!

Milyonlarca site barındıran world wide web (WWW), içerik anlamında tam bir derya. Bu sınırsız bilgi ile önümüzdeki tek bariyer dil oluyor. Uzun süredir bu alandaki otomatik çeviri yapan tarayıcılar kullanımımıza amade durumda. Çeviri kalitesi ne kadar tartışılır olsa da, yıllar içindeki gelişimi şaşırtıcı dereceye ulaştı.

Çeviri teknolojilerine son eklenen anlık görsel içeriğini çevirme teknolojisi de üzerinde yıllardır çalışılan bir alan. Yandex Tarayıcı, hali hazırda entegre olan metin tercümanına, görsel tercümanı da entegre ederek bu teknolojiyi içerisinde bulunduran ilk tarayıcı oldu.

Daha önceleri görsel üzerinde metinleri çevirmek için, harici görsel uygulamaları ile metin tanımlaması yapmak ve ardından tespit edilen metni çevirmek gerekiyordu. Kısa metinlerde bu sorun teşkil etmezken, metin çoğaldıkça içinden çıkılamayacak bir hal alıyordu. İddia edilene göre sayfa tamamen görsel metinlerden oluşsa bile Yandex tercümanı üstesinden gelebilecek.

Sayfa içerisindeki görselleri nasıl çevireceksiniz?

Tüm sayfayı komple çevirmeye bastığınızda, sayfa içerisindeki tüm görselleri çevirmeyi öneren bir açılır düğme belirecek. Yapmanız gereken sadece bu butona tıklamak olacak.

Yandex

Bu yeni teknolojiyi barındıra Yandex Tarayıcı, Windows ve macOS için kullanıma hazır durumda. Yakın gelecekte, Linux’ta ve Android mobil platformunda yer alacağı planlanıyor. Hatta Android sürümü şu anda Beta sürecine girmiş durumda. iOS sürümü için ise yıl sonuna kadar kullanıma sunulacağı tahmin ediliyor.

Görsel içerikte çeviri teknolojileri üzerinde çalışmalar tüm hızıyla devam ederken Rus firma açıklamalarına ek olarak bu özelliklere ek olarak, sadece görsel alanları çevirme, çeviri sırasında bağlam tanıma algoritmaları gibi özellikler üzerinde çalıştıklarını belirtti.

Bilim-Kurgu filmlerinden aşina olduğumuz dil bariyerinin tamamen ortadan kalktığı, elektronik cihazların anlık tutarlı çeviri yaptığı bir geleceği sizce ne zaman göreceğiz?

Yorumlar
Metehan
Güncelleme yayınlandı. Tüm bilgiler şu adreste mevcut: https://browser.yandex.ru/welcome-update/r/image-translation (resmi güncelleme hakkında sayfası)
Cevapla
ali
nasil canli yayindakilari cevire biliriz ayrintili soylememissiniz
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.