Konsol

DualSense PC'de nasıl kullanılır? İşte detaylı anlatım!

PlayStation 5'in en önemli yeniliklerinden biri olan DualSense, tüm özellikleriyle beraber PC üzerinde de rahatlıkla kullanılabiliyor.

DualSense PC'de nasıl kullanılır? İşte detaylı anlatım!

PlayStation 5 piyasaya sürüldüğünde donanım gücüyle beraber en dikkat çeken yeniliği DualSense kontrolcüsü (ya da kumanda kolu) olmuştu. Bu kumanda kolunun gelişmiş dokunsal geri bildirim ve uyarlanabilir tetik tuşları PlayStation 5 sahiplerinden tam not almıştı. Bu yeni nesil geri bildirim ve uyarlanabilir tetik fonksiyonu özellikle FPS oyunlarda üst düzey bir deneyim sunuyordu.

DualSense PC'de nasıl kullanılır? İşte detaylı anlatım! - Resim : 1

Peki DualSense'in PC'de de kullanılabildiğini biliyor muydunuz?

Windows işletim sistemi yüklü bir bilgisayarınız varsa DualSense kontrolcünüzü USB ya da Bluetooth üzerinden kullanabiliyorsunuz. Üstelik Bluetooth teknolojisi ile beraber isterseniz DualSense'i mobil cihazlarınıza bile bağlayabilirsiniz.

DualSense Steam bağlantı ayarları nasıl yapılır?

Steam oyun platformu DualSense’in PC’ye Bluetooth üzerinden daha hızlı bir şekilde bağlanmasını sağlıyor.

  • Bu işlem için öncelikle bilgisayarınıza Steam yazılımını yüklemeniz gerekiyor.
  • Gerekli yazılımı yükledikten sonra ekranın sağ alt köşesindeki sistem tepsisini açıp, Bluetooth simgesine çift tıkladıktan sonra sırasıyla, “Bluetooth veya başka cihaz seçin” seçeneğini ardından “Bluetooth”a tıklayın.
  • DualSense’in ışıkları mavi renkte yanana kadar PlayStation ve Share düğmelerine (PlayStation logolu tuş ile “\ | /” işaretli tuş) aynı anda basın. Kablosuz denetleyiciyi seçtiğinizde DualSense’i bilgisayarınızla eşleştirmiş olacaksınız.


Öte yandan bilgisayarınızda Bluetooth özelliği yoksa bir Bluetooth adaptörü alarak bu özelliği kazandırabilirsiniz.

DualSense Steam ayarları

DualSense'i ister kablolu isterseniz kablosuz olarak bilgisayarınıza bağlayabiliyorsunuz. Bu bağlantı yapıldıktan sonra Steam size bazı ek ayarlar yapmanıza da imkan tanıyor.

DualSense PC'de nasıl kullanılır? İşte detaylı anlatım! - Resim : 2

Şimdi gelin bunlara sırasıyla bakalım:

  • Steam’de sırasıyla Ayarlar, Denetleyici, Genel Denetleyici Ayarları’nı seçtiğinizde karşınıza çıkacak olan büyük resimde PlayStation Yapılandırma Desteği kutusunu seçin.
  • Adımları doğru takip ettiğinizde, algılanan denetleyiciler listesinde PlayStation 5 Denetleyici: PlayStation 5 Denetleyici yazacaktır. Bu mesaj, DualSense’in bilgisayar ile eşleştiği ve Steam oyunlarının DualSense ile uyumlu bir şekilde çalışacağı anlamına gelir.
  • Geniş ekran modunda, oyun içi menüsünü başlatmak için PlayStation düğmesine basarak DualSense’in ayarlarını da değiştirebilirsiniz.

DualSense PC'de nasıl kullanılır? İşte detaylı anlatım! - Resim : 3

Evet anlatması bizden uygulaması sizden. DualSense ile ilgili diğer detayları PlayStation Türkiye internet sitesinde bulabilirsiniz.  

Yorumlar
Ahmetoyunbros
Bence pc de ps kolları çekilmez. Xbox kolu ve şarjlı pil alın keyfinize bakın. Gerek yok oyun uyumlu mu? değil mi? çilesine.
Cevapla
İsmini bide ahmetoyunbros yapmış salakk
Xbox fanboyu kol 1300 TL olmuş sen millete xbox kolu öneriyorsun la velet ahmet,yoksa elindeki kolu mu savunuyorsun ?
Sannanehaci
Yok hocam o kol zayıf eller için işkence, pahalı ve masraflı kol bu devirde,600 700 TL olsa alınırdı.Pekala dualsense alıp onu en kötü Xbox 360 koluna çevirebilirsiniz. 1200 TL'lik pilli gamepadı önerelenlerle tartışmaya giriyoruz.
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.