Sony için kötü dönem! PS5 üretimi durduruldu

Sony devam eden küresel çip sıkıntısı nedeniyle PS5 üretimini durdurdu. İşte detaylar.

Sony için kötü dönem! PS5 üretimi durduruldu

Bloomberg'e göre Sony'nin PlayStation 5'i, devam eden bileşen sıkıntısı nedeniyle PS4'ün ilk yıl satış rekorunu geçemeyebilir. Şirketin 16 milyon olan önceki üretim tahminini 15 milyona düşürdüğü ve rapor doğruysa, Mart ayına kadar 14,8 milyon PS5 satış hedefini gözden çıkardığı bildiriliyor. Bu durum ilerde PS5 almak isteyen tüketicileri de kötü etkileyecek.

Bloomberg'in kaynaklarına göre Sony'nin sadece parça tedarikinde değil aynı zamanda nakliye lojistiğinde de sorun yaşadığı tahmin ediliyor. Sorunlar, kısmen, Sony'nin çip ürettiği ülkelerdeki aşıların eşit olmayan şekilde piyasaya sürülmesinden ve güç çipleri gibi temel parçaların eksikliğinden kaynaklanıyor.

Sony için kötü dönem! PS5 üretimini durduruldu

Sony için kötü dönem! PS5 üretimi durduruldu - Resim : 1

Durum, Nintendo gibi diğer konsol üreticilerini etkiledi ve hatta tamamen yeni bir konsol olan Valve's Steam Deck'in lansmanını bile etkiledi. Küresel çip sıkıntısı dünya genelinde devam eden bir sorun ve bu problem bir süre daha şirketleri etkileyecek gibi görünüyor. Valve's Steam Deck'in lansmanının tarihi 2022'ye kadar ertelendi. Çip sıkıntısı yüzünden satışlar kademeli olarak değişiyor. Konsol eksikliği sebebiyle oyunların PC sürümlerinde talep artacaktır. 

Ancak Mart ayı hala çok uzakta, bu nedenle Sony hala satış rekoru hedefini gerçekleştirebilir. Yine de bu raporun yılbaşından hemen önce gelmesi oldukça kaygı verici, bu nedenle hediye olarak bir PS5 almayı düşünüyorsanız elinizi çabuk tutmanız mantıklı olabilir.