Konsol

PlayStation 5 alan üzülecek! Yeni konsol geliyor!

Sony'nin PlayStation 5 için yeni planlarının olduğu ortaya çıktı. PS5 Slim modelinin ana modelden donanımsal fark ile seneye geleceği söyleniyor.

PlayStation 5 alan üzülecek! Yeni konsol geliyor!

Sony, geçtiğimiz yılın Kasım ayında merakla beklenen yeni nesil oyun konsolu PlayStation 5 ile karşımıza çıkmıştı. Dünya çapında yaşanan çip krizinden dolayı taleplere yetişmeye çalışan Sony, stok sorunu yaşamıştı. PS5'in stokları hala dünyada tam oturmamışken bugün ortaya ilginç bir iddia atıldı.

PS5 Slim 2022'de gelecek mi?

Kantan Games analisti Dr. Serkan Toto, yeniden tasarlanan PS5 üzerinde çalışmaların başladığını açıkladı. İddialara göre yeni PS5 daha ince yapıda olacak ve donanımsal olarak farklılıklar barındıracak.

Dr. Serkan Toto şu anda kullanılan 5nm'den daha ucuz olan AMD'nin yeni özelleştirilmiş 6nm CPU ile geleceğini söylüyor. PS5'te bazı oyuncular aşırı ısınma ve ses sorunundan şikayet etmişti. Sony bunu 5nm'den 6nm'ye düşerek çözecek gibi görünüyor.

Performans konusunda PS5 ve yenilenen PS5'in aynı olacağını düşünüyoruz. Sadece tek fark yeni modelin daha ince olması ve daha az ısınması olacak. PS5 Slim dedikoduları için henüz erken. Bu yüzden bu konsolun iddia edildiği gibi 2022'nin sonunda gelmeyeceğini düşünüyoruz.

PS5

PS4 döneminde seri numalarında değişiklik yaparak bazı iyileştirmeler yapılmıştı. Muhtemelen bu da öyle bir olay olacak ve tasarım aynı kalacak.

Yeni nesil konsolların çok güçlü olması Pro modellerin gelmeyeceğini gösteriyor. Ancak burada kilit nokta PC. Eğer PC tarafında ekran kartları GTX 10 serisi ile RTX 20 serisi gibi uçurum bir fark sunarsa muhtemelen Sony ve Microsoft düğmeye basacaktır. Bunun gerçekleşmesi için 3-4 yılın geçmesi gerektiğini söyleyebiliriz. 

Yorumlar
Şenol
Ps5 ile Pc arasında hala çok fazla uçurum mevcutken ps5 pronun gelmeme ihtimali sadece bir aptallık olur. Bir rtx 3090 ti ekran kartı ile ps5 arasındaki performans farkı neredeyse 3 katı kadar ki bunlar pro modelini çıkarttığında rtx 4000 serisi 3090 ti ın 2 katından fazla performans vereceğine inanıyorum. Buda demek oluyorki ps5 in en az 5 katı fazla performans.
Cevapla
Doruk
vallahi biz canadaya gideceğiz bi 3-4 ay sonra canadada ps5 almayı düşünüyorum fiyatlar uygun 5 bin tl falan ediyor
Cevapla
yakup
bu ps5 almam bunun yerine sağlam bir bilgisayar ve özellikleri olan kasa toplarım ps5 bilgisayarımda oynarım yurtdışında tanıdığınız varsa getitirin komşumun amcası japonyadaydı ordan gelirken geitrdi uygun fiyatlı
Cevapla
Volkan
Daha son çıkanı alamadık bekliyorum kaç aydır saçma ve komiksiniz
Cevapla
Ufuk Anteplioğlu
Merhaba, ufak bir yeri düzeltmek istiyorum. Sony'nin 5nm'den 6'nm'ye geçmesi ısınma ve ses olayını büyük olasılıkla iyi anlamda değiştirmeyecek diye düşünüyorum. Çünkü nm azaltılmayacak arttırılacak. "İşlemcilerdeki nanometre değeri düştükçe transistörler arasındaki mesafe azalır. Böylece transistörler daha az güç tüketir ve daha az ısı yayar. Bu da işlemcinin daha yüksek performansta çalışmasını sağlar." Kullanacakları 6nm çok daha iyi veya kaliteli ise bilemem ancak normal şartlarda performans artmasını beklemiyorum. Ancak yeni tasarım sayesinde havalandırma gibi detaylar tekrardan elden geçirilir ise o zaman performans ve sıcaklık anlamında geliştirmeler bence olabilir.
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.