PlayStation 5 alanlar dertten kurtulamıyor! İşte nedeni!

PlayStation 5 sahiplerinin canını sıkan bir gelişme ortaya çıktı. Aktarılanlara göre oyun konsolu, sıvı metal sızıntısı nedeniyle bozulma riski ile karşı karşıya. İşte detaylar.

PlayStation 5 alanlar dertten kurtulamıyor! İşte nedeni!

Sony, PlayStation 5 oyun konsolunu 2020 yılının son aylarında piyasaya sürmüştü. Geçtiğimiz yılın sonlarında ise PlayStation 5 için düşük arz sıkıntısı çözülmüştü. Sony hatta o yılın son ayında satış rekoru kırdığını açıklamıştı. 

Ancak şimdi PlayStation 5 kullanıcılarını üzecek bir gelişme ortaya çıktı. Bu gelişmenin altında ise "sıvı metal" sorunu yer alıyor. PlayStation 5'in yonga kısmında alışkın olduğumuz termal macunlar yerine, sıvı metal yer alıyor. Bu sıvı metalin bazı yalıtım sorunları nedeni ile olması gereken yerden dışarı sızıp diğer parçalarda bozulma riski ortaya çıkarıyor.

PlayStation 5 serisi "sıvı metal" riski altında

Twitter'da paylaşılan bir gönderiye göre, PlayStation 5 dik bir şekilde yerleştirildiğinde yukarıda belirttiğimiz "sıvı metal" sorunu riski altında kalıyor.

PlayStation 5 sıvı metal

Kullanıcının sosyal medya platformunda paylaştığı gönderisinde, PlayStation 5 konsolunun dik şekilde yerleştirildiğinde, işlemci kısmında yer alan sıvı metalin sızarak diğer parçalara döküldüğünü belirtti.

Oyun konsolunun kullanılamaz bir hale geldiğini belirten kullanıcı, PlayStation 5 modellerinin dik bir şekilde yerleştirilmemesi gerektiğini söyledi.

Sony konu hakkında henüz açıklama yapmadı

Daha önceden farklı kullanıcılar da PlayStation 5 konsollarında sıvı metal sorunu yaşamıştı. Yani yukarıda bahsettiğimiz olay yaşanan ilk sıvı metal sızıntısı değil. Bu kullanıcılar da konsollarını dik bir şekilde yerleştirdiğini belirtmişti.

PlayStation 5

Böylelikle yüzlerce PlayStation 5 kullanıcısının bu sıvı metal sorunu sebebiyle risk altında olabileceği söyleniyor.

Şu an Sony, neredeyse uygulamak için iki yılını harcadığı bu sıvı metal soğutma sistemindeki sızıntı sorunu için henüz bir açıklama yapmadı. Ancak teknoloji uzmanları kullanıcıların PlayStation 5 konsollarını yatay bir şekilde yerleştirmesini öneriyor.