PlayStation 5 Pro'dan heyecan verici gelişmeler

PlayStation 5 Pro'nun sızdırılan özellikleri, 2024 yılına kadar teknoloji dünyasında büyük beklentiler yaratıyor. Bu gelişmeler, oyun konsolu meraklılarını heyecanlandıracak nitelikte.

PlayStation 5 Pro'dan heyecan verici gelişmeler

Dokuzuncu nesil konsol savaşları hız kesmeden devam ediyor. Sony, Nintendo ve Microsoft, konsol, oyun ve aylık abonelik satışları konusunda rekabet içindeler. Ancak zaman ilerliyor ve teknoloji inanılmaz bir hızla gelişiyor. Örneğin, 2017'de piyasaya sürülen Switch bile şimdiden eskimiş sayılıyor ve onun halefi merakla bekleniyor. PS5 cephesinde de durum pek farklı değil.

2020 Kasım'ında tanıtılmasına ve GTA VI gibi büyük oyunların henüz çıkmamasına rağmen, PS5'in yaşını göstermeye başladığı söyleniyor. Sızdırılan bilgilere göre Sony, bu nedenle teknolojisini yenilemek için ara bir ürün üzerinde çalışıyor. PlayStation 5 Pro'nun teknik özelliklerine bir göz atalım.

GTA VI'nın 2025'te çıkacağının duyurulmasıyla, PlayStation 5 Pro hakkındaki söylentiler de arttı. Sony'nin, bu oyunun başlangıçta sadece konsollara özel olmasından faydalanmayı hedeflediği ve bu nedenle yeni konsolunu 2024 sonunda piyasaya sürmeyi planladığı belirtiliyor. Cihaz hakkında şimdiye kadar pek çok teknik detay duyduk ve şimdi daha fazla bilgi ortaya çıktı.

ResetEra forumlarında ortaya çıkan yeni bir sızıntı, Sony'nin yaklaşmakta olan PS5 Pro modeli için ek detaylar ve özellikler açıkladı. Bu bilgiler, güvenilir kaynaklardan elde edildiğini iddia eden bir kullanıcıdan geliyor. İşte sızıntının ana noktaları:

TSMC N4P üzerine kurulu Viola.

GFX1115.

Viola'nın CPU'su, mevcut PS5'teki zen2 mimarisini koruyor, ancak frekansı dinamik olacak ve 4.4GHz zirveye ulaşacak. Her çekirdek için 64 KB L1 önbellek, 512 KB L2 önbellek ve 8 MB L3 paylaşımlı önbellek (her CCX için 4 MB).

Viola'nın tam kapasiteli ölçüsü 30WGPs, ancak perakende PS5 Pro birimlerinde 28WGPs (56 CUs) etkin olacak.

Trinity, üç ana teknolojinin birleşimidir. Hızlı depolama (donanım hızlandırmalı sıkıştırma ve açma, zaten mevcut bir PS5 teknolojisi), hızlandırılmış ışın izleme ve ölçeklendirme.

Mimari RDNA3, ancak ışın izleme iyileştirmelerini RDNA4'ten alıyor. BVH gezintisi, tamamen gölgelendiricilere dayanmak yerine özel RT donanımı tarafından yönetilecek. Ayrıca, veri ve yürütme sapmasını azaltmak için Ada Lovelace SER ve Intel Arc'ın TSU'suna benzer bir iş parçacığı yeniden sıralama özelliği de içerecek.

3584 gölgelendirici, 224 TMU ve 96 ROP.

16GB 18 gbps GDDR6. 576 GB/s bellek bant genişliği ile 256-bit bellek veriyolu.

GPU frekans hedefi 2.0 GHz. Bu, çift sorunlu TFLOPs aralığında 28.67 TFLOPs zirveye (224 (TMU) * 2 (işlem, çift sorun) * 2 (çekirdek saat)) ulaştırıyor. Çift sorun faktörünü göz ardı edersek 14.33 TFLOPs.