PS5 Pro için çıkış tarihi belli oldu; peki ama gerçekten gerek var mıydı?

Oyun dünyası, PS5 Pro'nun bu tatil sezonunda piyasaya sürüleceği haberleriyle çalkalanıyor. Gelişmiş özellikleri ve güçlendirilmiş performansı ile PS5 Pro, oyun severlerin beklentilerini bir üst seviyeye taşımaya hazırlanıyor.

PS5 Pro için çıkış tarihi belli oldu; peki ama gerçekten gerek var mıydı?

Bu yeni konsol, daha gerçekçi oyun deneyimleri vaat ederken, oyuncuları daha detaylı ve sürükleyici bir dünyaya davet ediyor.

İtiraf etmeliyim ki, henüz bir PlayStation 5 konsolum olmamasına rağmen Final Fantasy XVI ve Final Fantasy VII Rebirth'in PS5 sürümlerine zaten sahibim. Konsollar çıktığı anda hemen almaz, genellikle bir sonraki versiyonunu beklerim. PlayStation 5 için de PS5 Slim olacağını düşünmüştüm ancak yıl sonuna kadar başka bir seçeneğim olabileceği görünüyor: PlayStation 5 Pro. Insider Gaming'den Tom Henderson'a göre, Moore’s Law is Dead YouTube kanalı tarafından sızdırılan PS5 Pro detayları, Sony'nin kısa süre önce üçüncü parti geliştiricilere gönderdiği belgelerden geliyor.

Tabii ki, web sitesinin onayını biraz şüphe ile karşılayın, ancak Henderson sızıntılar konusunda oldukça iyi bir geçmişe sahip. 2022'de, Sony'nin PS5 için "gerçek profesyonel bir kontrol cihazı" üzerinde çalıştığını bildirdi, DualSense Edge resmi olarak duyurulmadan iki ay önce. Ayrıca, şirketin, Sony'nin daha küçük ve hafif PS5 modelini tanıttığından tam bir yıl önce, çıkarılabilir disk sürücüsüne sahip bir konsol sürümünü piyasaya süreceğini de açıkladı.

PS5 Pro için çıkış tarihi belli oldu; peki ama gerçekten gerek var mıydı?

Şimdiye kadar sızdırılan bilgilere göre, PS5 Pro 4K'da iyileştirilmiş ve tutarlı bir kare hızı (FPS) sunacak, ayrıca 8K çözünürlük için bir "performans modu" sunacak. Oyunları yüzde 45 daha hızlı render edebilme ve ışın izleme yeteneklerinin, Pro olmayan kardeşine göre iki ila üç kat daha hızlı olması bekleniyor. Ayrıca, Moore’s Law is Dead'in videosunda yer alan belgeler, 67 Teraflops FP16 (33.5 Teraflops FP32) performansına sahip bir GPU'ya sahip olacağını gösteriyor, bu da daha hızlı hızlar ve genel olarak daha iyi grafikler anlamına geliyor.

Henderson, Sony'nin PS5 Pro'yu tatil sezonu için piyasaya sürmeyi hedeflediğini söylüyor, büyük olasılıkla sezonun yüksek satışlarından yararlanmak için. Ancak, bu yıl yeterince birinci parti başlık çıkmadığı hissedilirse, bu hala değişebilir.