Valve Steam Deck’te iyice Samsung’a kayıyor

Valve'ın Steam Deck cihazı, Samsung'un OLED ekranlarını tercih ederken, BOE ile herhangi bir ortaklık kurmadığını açıkladı.

Valve Steam Deck’te iyice Samsung’a kayıyor

Valve, bir yıl önce orijinal Steam Deck'i piyasaya sürdü ve bu cihaz için BOE tarafından sağlanan 7 inçlik bir LCD ekran içeriyordu. Şimdi, Valve'ın taşınabilir oyun cihazının gözden geçirilmiş bir versiyonu olan Steam Deck OLED'i tanıttığından bu yana birkaç hafta geçti. OLED ekranın eklenmesi, oyun deneyimini kesinlikle geliştiren en büyük güncelleme oldu.

Çinli BOE ekran üreticisi, başlangıçta Samsung'a rakip olarak düşünülüyordu, ancak Samsung'ın BOE'ye karşı başlattığı yasal işlem, BOE’nin Steam Deck OLED panelleri için Samsung'un siparişlerini almasını muhtemelen engelleyecektir.

Başlangıçta Valve'ın yeni Steam Deck için OLED panelleri bu Çinli ekran üreticisinden satın alacağı düşünülüyordu, çünkü daha önceki iş ilişkileri vardı ve BOE, Samsung Display'ı yenmek için agresif fiyatlandırma stratejisi izliyordu.

Valve Steam Deck’te iyice Samsung’a kayıyor

Ancak geçen ay Samsung, BOE hakkında OLED ekran modülleri ve bileşenleri için Samsung'un patentlerini ihlal ettiğini ve haksız rekabet yöntemlerine aykırı davrandığını iddia ederek Amerika Birleşik Devletleri Uluslararası Ticaret Komisyonu'na dava açtı. Bu, Steam Deck ekranları için BOE ile olan tedarik anlaşmasını olumsuz etkileyebilir.

Özetlemek gerekirse, en son Steam Deck, önceki sürümlerine göre 1280 x 800 çözünürlüğe sahip ve yenileme hızı 60Hz'den 90Hz'e yükseltildi. Ayrıca AMD'nin 6nm hızlandırılmış işlem birimini kullanıyor, 30 gram daha hafif ve en son Wi-Fi sürümü ile uyumlu.

Bu anlaşmadan Samsung'ın faydalanması bekleniyor ve muhtemelen bu yıl satılması beklenen yeni Steam Deck sistemlerinin payını kimse alamayacağı için memnun olacaktır.