Kripto Para

AB bankaları katı kripto kurallarıyla karşı karşıya! İşte nedeni!

AB bankaları yeni yayınlanan yasal taslakta katı kripto kurallarıyla karşı karşıya!

AB bankaları katı kripto kurallarıyla karşı karşıya! İşte nedeni!

Daha spesifik yönergeler üzerinde çalışılırken, Avrupa Birliği bankaları için yeni kısıtlayıcı kurallar, yayınlanan bir yasal taslakta onaylandı.

AB bankaları katı kripto kurallarıyla karşı karşıya! İşte nedeni!

Avrupa Parlamentosu tarafından 10 Şubat Cuma günü yayınlanan bir taslak kurala göre, AB bankalarının kripto para varlıklarına mümkün olan en yüksek risk ağırlığını uygulamaları gerekecek.

Geleneksel finans kurumlarının dijital varlıklarla etkileşim şekli, şu anda geliştirilmekte olan yasalar tarafından belirlenebilir. Anlaşmanın bir parçası olarak, Avrupa Komisyonu'nun endüstri için daha ayrıntılı düzenlemeler hazırladığı süre boyunca, finansal kuruluşların kripto para birimlerine doğrudan ve dolaylı maruz kalma durumlarını bildirmeleri gerekecek.

Tarafından sağlanan bir açıklama metni, "[finansal] kurumların kripto varlıklarla ilgili faaliyetlere potansiyel olarak artan katılımı, bu enstrümanların kurumların finansal istikrarı için risklerini yeterince azaltmak için Birliğin ihtiyati çerçevesine tam olarak yansıtılmalıdır" dedi. parlamentonun Ekonomik ve Parasal İşler Komisyonu.

Taslak şunları ekledi:

“Kripto varlık piyasalarındaki son olumsuz gelişmeler ışığında bu daha da acil.”

Önerilen risk ağırlığı 

Bankalar, ipotek gibi diğer varlıkların aksine sahip oldukları kripto miktarına eşit sermayeye sahip olmak zorunda kalacaklar, bu nedenle önerilen %1.250 risk ağırlığı onlara kripto depolamak için pek bir neden sağlamıyor. 

Basel Bankacılık Denetimi Komitesi tarafından belirlenen dünya çapındaki sermaye normları, önerilen yasa tasarısında yer alıyor ve Avrupa Komisyonu, bunları Haziran ayına kadar uygulamak için daha fazla yasa teklif etmekle görevlendirildi. Komite, Bitcoin ( BTC ) gibi bankaların saklayabileceği desteklenmeyen kripto para birimlerinin sayısına katı bir sınır getirilmesini önerdi. Ancak, bu tavsiye AB'nin düzenleme taslağında yer almamaktadır.

AB üye devletleri, yasalaşabilmeleri için hem Konsey hem de AB parlamentosunun önlemleri onaylaması gerektiğinden toplanıyor.

Başka bir yerde, Şubat ayının başında, Avrupa Yatırım Bankası (EIB), hem kamu hem de özel blok zincirlerinden yararlanan, sterlin cinsinden ilk dijital tahvilin ihracını duyurdu.

EIB'ye göre, 50 milyon £ (61.60 milyon $) değerindeki dijital tahvil, BNP Paribas, HSBC ve RBC Capital Markets ile işbirliği içinde teslim edildi.

Zorlu bir ekonomik ortama ve artan jeopolitik gerilimlere rağmen, Avrupa bankacılık sektörü dayanıklılığını ve esnekliğini göstermiştir. Olumsuz piyasa koşullarına rağmen sektörün toplam varlıkları artırma kapasitesi, dayanıklılığının bir kanıtıdır.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.