ABD'den kripto paralara şok; Bitcoin bile yüzde 3 düştü

ABD'den gelen son makroekonomik verilerin enflasyon sorununu derinleştirmesiyle birlikte Bitcoin fiyatı son 24 saat içinde yüzde 3'lük bir düşüş yaşadı.

ABD'den kripto paralara şok; Bitcoin bile yüzde 3 düştü

Bu gelişme, kripto para piyasalarında yatırımcılar arasında tedirginliğe neden oldu. Özellikle ABD'deki enflasyon oranlarının beklentilerin üzerinde gelmesi, Bitcoin başta olmak üzere birçok dijital varlığın değerinde düşüşe yol açtı. Bu durum, ekonomik belirsizliklerin kripto para piyasalarını ne derece etkileyebileceğinin yeni bir örneğini teşkil etti.

Bitcoin'in değeri, 14 Mart Wall Street açılışında, Amerika Birleşik Devletleri'nden gelen makroekonomik verilerin yeni bir enflasyon sorunu ortaya koymasının ardından 71.005 dolar seviyelerinden düşüşe geçti. Cointelegraph Piyasalar Pro ve TradingView tarafından izlenen verilere göre, Bitcoin fiyatı tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 71.200 dolardan hızla düşmeye başladı. Bu düşüş birkaç saat içinde gerçekleşti ve yazı yazılırken bir toparlanma henüz başlamamıştı, bu da BTC/USD'nin gün içinde %3.3 kadar değer kaybettiğini gösteriyordu.

ABD'den kripto paralara şok; Bitcoin bile yüzde 3 düştü

Amerika Birleşik Devletleri'nin Şubat ayı için yayımladığı Üretici Fiyat Endeksi (PPI) verileri, beklentilerin üzerinde gelerek, yüksek enflasyonun ısrarcı doğasını vurguladı ve durumu daha da zorlaştırdı. PPI, iki gün önce açıklanan işsizlik başvuruları ve Tüketici Fiyat Endeksi (CPI) verileri ile birlikte, Federal Rezerv için sorunlu bir manzara oluşturuyor. Finansal yorumcu Tedtalksmacro, X (eski adıyla Twitter) üzerinden yaptığı bir yorumda, Federal Rezerv'in bu verilere dayanarak faiz oranlarını "daha uzun süre yüksek" tutacağını öngördü.

Federal Açık Piyasa Komitesi'nin (FOMC) 20 Mart'ta yapılacak olan toplantısının faiz indirimi yapmayacağı zaten öngörülüyordu. Tedtalksmacro, "Makroekonomik faktörlerin, şu anda piyasayı yönlendiren kurumsal akışlar ve kripto üzerine netlikten daha az önemli olduğuna inansam da," diyerek bir noktayı daha ekledi.

CME Grubu'nun FedWatch Aracı'na göre, Mayıs'taki bir sonraki FOMC toplantısında bir faiz indirimi yapılma ihtimali yazı yazılırken sadece %6,2 olarak tahmin ediliyordu.