Kripto Para

Binance'a dava açıldı! Büyük iddia: Belgeler yok ediliyor!

Emtia Vadeli İşlemleri Ticaret Komisyonu (CFTC), Binance ve Binance’in CEO’su Changpeng Zhao’ya dava açtı.

Binance'a dava açıldı! Büyük iddia: Belgeler yok ediliyor!

ABD’nin en büyük düzenleyici kurumlarından birisi olan Emtia Vadeli İşlemleri Ticaret Komisyonu (CFTC), Binance ve Binance’in CEO’su Changpeng Zhao’ya dava açtı.

Davada CFTC, en az 2021 yılından beri Binance’i ABD sakinlerinin kripto türevleri alıp satmasını engellemediği konusunda araştırmalar yapıyor.

CFTC kuralları, Amerikalıların bu ürünleri ticaretine izin vermedikleri durumunda genellikle platformların ajansa kaydolmasını gerektiriyor.

CFTC, bir federal mahkemede Binance ve CZ olarak bilinen Binance’in CEO’su Changpeng Zhao’nun şirketi dünyanın en büyük kripto para borsası haline getirirken çeşitli ABD türev kurallarını çiğnediğini dile getirdi.

Düzenleyici kurum iddiasında, Binance’in ajansa yıllar önce kaydolması gerektiğini ve bu sebeple CFTC’nin kurallarını ihlal etmeye devam ettiğini ifade etti.

CFTC İcra Bölümünün Baş Hukuk Müşaviri Gretchen Lowe, konu hakkında yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: "Sanıkların kendi e-postaları ve sohbetleri pek çok şeyi gösteriyor. Bu noktada Binance’in uyumluluk çabalarının bir düzmece olduğunu ve şirketin defalarca kanunlara uymak yerine kar etmeyi seçtiğini görüyoruz."

Son olarak kurum, Binance’in bazı faaliyetleri için üst düzey ABD’li müşterilerinin konumlarını gizlemek adına VPN bağlantılarını kullanmak talimatı verdiğini de belirtti.

Binance'ten çıkışlar hızlandı

Davanın ardından borsadan para çekme işlemlerinde artış görüldü. Borsada sadece 46 milyon dolarlık mevduat karşılığında borsadan 169 milyon dolar çekildi. Binance'ten net olarak 123 milyon dolarlık net varlık çıkışı oldu. Kripto veri sağlayıcısı olan Nansen, Binance’in 63.7 milyar dolar değerinde kripto para birimine sahip olduğunu gösteriyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.