Bitcoin bir ülkede daha yasallaştı! Peki Türkiye?

Dünyanın en popüler kripto para birimi Bitcoin Ukrayna Meclisi’nde alınan kararla yasallaştı.

Bitcoin bir ülkede daha yasallaştı! Peki Türkiye?

Meclise sunulan taslağın kabul edilmesi ile Bitcoin Ukrayna’da resmi olarak finansal varlık kabul edilecek.

Bitcoin daha önce El Salvador’da resmi para birimi olarak kabul edilmişti. Bitcoin’i El Salvador'un resmi para birimi olarak kullanmaya başlamasının ardından Ukrayna Meclisi de dün aldığı kararla Bitcoin'i yasal zemine oturtan kanunu kabul etti. Ukrayna El Salvador'dan farklı olarak kripto paraları resmi ödeme aracı değil finansal varlıklar olarak tanımlandı.

Ukrayna’da daha önce kripto para alım satımı ile ilgili bir kısıtlama bulunmuyordu. Bitcoin ve kripto para birimlerinin alım satımını yapan Ukrayna vatandaşlarını koruyacak yasal bir düzenleme yoktu. Ukrayna Meclisi 276 evet 6 hayır oyu ile Bitcoin ve diğer kripto paraları yasal olarak tanıdı. Böylece kripto para alım satımı yapanlar için yasal bir güven ortamı oluştu.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelensky'nin imzasıyla yürürlüğe girecek kanun yasal zemine kavuşacak olan Bitcoin ve diğer kripto paralar ile yatırımcılar ve kripto para borsaları dolandırıcılara karşı yasal olarak korunma imkanına sahip olacak.

Bitcoin piyasasında bir hareketlilik olmadı

Ukrayna Meclisi’nin aldığı karar Bitcoin fiyatında önemli bir değişiklik oluşturmadı. İki gün önce 51.000 dolardan 1 saat içinde 42.300 dolara gerilemiş, ardından 47.000 dolara geri çıkan Bitcoin dünden bu yana 46.000-47.000 dolar aralığına oturmuş durumda.