Kripto Para

Bitcoin sahipleri dikkat. Sizin de başınıza gelebilir!

Kripto para pazarında ilginç bir olay yaşandı. App Store'daki sahte uygulama adamı 600.000 dolar değerindeki Bitcoin'inden etti. İşte detaylar.

Bitcoin sahipleri dikkat. Sizin de başınıza gelebilir!

App Store, Apple tarafından diğer mağazalara göre daha güvenli bir platform olarak görülüyor. Ancak Phillipe Christodoulou adlı bir kişi, App Store'daki sahte bir uygulama yüzünden Bitcoin yatırımlarını kaybetmesi ile App Store'un güvenliği bir kez daha sorgulandı. 600.000 dolar değerindeki Bitcoin'ini çaldıran Christodoulou, bu olaydan Apple'ı sorumlu tutuyor.

Aktarılan bilgilere göre; Christodoulou, App Store'da 5 Yıldız derecelendirmesine sahip olduğu iddia edilen bir uygulama olan Trezor'u İndirdi. Ancak bu uygulamanın sahte olduğu ortaya çıktı. The Washington Post'a göre; Trezor, kripto para depolama üreticisi Treznor için bir arkadaşlık uygulamasıydı. Ancak Christodoulou bunun böyle olmadığını zor yoldan öğrendi.

Uygulamanın sahte olduğu ortaya çıkmasından hemen sonra, Christodoulou'nun tüm yatırımı olan 17.1 Bitcoin, yani yaklaşık olarak 600.000 dolar buhar oldu gitti.

Hırsızlar, Trezor uygulamasını geliştirip bu işler için kullanmak adına App Store'a yükledi. Bitcoin uygulaması gibi görünen aslında arkadaşlık uygulaması olan ancak asıl amacı hırsızlık olan Trezor uygulaması bu olaydan sonra App Store'dan kaldırıldı.

Bitcoin sahipleri dikkat. Sizin de başınıza gelebilir! - Resim : 1

Apple'a göre Trezor, App Store'a belli kurallar çerçevesinde yüklendi. Ayrıca kripto para birimlerini alım satım için kullanılması gibi bir amacı yoktu. Ancak daha sonra uygulama kendini Bitcoin cüzdanı uygulaması gibi göstermeye başladı. Bu olayı fark eden Apple uygulamayı mağazasından kaldırdı.

Apple sözcüsü Fred Sainz, şirketin bu amaçla suçlulara karşı tamamen katı davrandığını ve kullanıcı güveninin şirket için çok önemli olduğunu belirtiyor.

Fred Sainz "Kullanıcı güveni, App Store'u neden oluşturduğumuzun temelinde yatıyor ve bu kurallarımızı ilk günden beri geliştirdik. Suçluların kullanıcılarımızı dolandırdığı sınırlı durumlarda, bu aktörlere karşı hızlı önlem almanın yanı sıra gelecekte benzer ihlalleri önlemek için de hareket ediyoruz." ifadesini kullandı.

600.000 dolarından olan Christodoulou'nun zararını Apple'ın karşılamayacağı ortada. Maalesef ki bu olay için mağdurun direkt olarak Trezor uygulamasına dava açması gerekiyor. 

Yorumlar
üzüldüm
Allah yardımcısı olsun
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.