Bitcoin yükselişte! Rusya olayları kripto paraları nasıl etkiledi?

Kripto para dünyasında yeniden yukarı yönlü hareket başlamış durumda. Hızlı yükselişlerin görünmeye başlamasıyla lider kripto para Bitcoin de uçuşa geçti.

Bitcoin yükselişte! Rusya olayları kripto paraları nasıl etkiledi?

Rusya-Ukrayna savaşı global anlamda her piyasayı etkiliyor. Rusya'nın saldırıları kapsamında yalnız kalması ve yapılan ekonomik yaptırımlar her açıdan etkiye sahip diyebiliriz. Rusya’ya yönelik finansal yaptırımlar neticesinde tüm enstrümanlar etkileniyor. Bunlardan biri de Bitcoin.

Rusya’nın swift sisteminden çıkarılması, hava sahalarının Rus uçaklarına kapatılması, ticaretin azaltılması gibi ekonomik yaptırımlar etkilerini piyasalarda hissettiriyor.

Bitcoin yükselişte! Rusya olayları kripto paraları nasıl etkiledi?

bitcoin

40 bin dolar direnç seviyesi üzerinde hızlı bir kırılım gerçekleştiren Bitcoin piyasada ani bir yükseliş başlattı.  Öncü kripto para birimi 2021 yılı Şubat ayından bu yana en iyi günlük performansını gösterdi. Bitcoin en son 8 Şubat 2021 tarihinde 1 gün içerisinde yüzde 19 oranında yükseliş kaydetmişti.

Bitcoin şu dakikalarda 43 bin 500 doların üzerinde tutunmaya çalışıyor. Geçtiğimiz yıl rekor seviyelere yükselen Bitcoin'de ani düşüşler yaşanmıştı. 100 bin seviyelerine gitmesi öngörülürken 30 binlere kadar düşen öncü kripto para birimi yatırımcısını üzmüştü. Şimdi savaşın seyriyle yukarı yönlü bir harekete başlayan kripto para biriminde neler yaşanacak göreceğiz.

Bitcoin’in ardından en yüksek sermaye değerine sahip diğer kripto para birimi olan Ethereum geçtiğimiz gün 2 bin 950 dolara kadar yükseldi. Bu gelişmeyle birlikte Ethereum yüzde 11’den fazla değer kazandı. Bitcoin'de yaşananlar diğer kripto paraları da etkiliyor.