Dogecoin’in reklam yüzü öldü

Dogecoin adlı ünlü meme coinine ilham veren köpek, sahibi tarafından yapılan bir Instagram paylaşımına göre hayatını kaybetti.

Dogecoin’in reklam yüzü öldü

Kabosu adlı sevimli Shiba Inu, yaklaşık 18 yaşındaydı, ancak sahibi Atsuko Sato köpeğin tam doğum tarihini bilmiyor.

Sato, Guardian'da yayımlanan bir blog yazısında, "Onu okşarken uyur gibi sessizce veda etti" diye yazdı. "Kabo-chan’ın dünyanın en mutlu köpeği olduğunu düşünüyorum. Ve ben de en mutlu sahibiydim."

Japon köpeği Kabosu, yalnızca Dogecoin'e ilham vermekle kalmadı, 2010'da çekilen ikonik fotoğrafı da geniş bir internet meme koleksiyonunun kaynağı oldu. Bazıları Kabosu'yu "internetin Mona Lisa'sı" olarak adlandırdı. Sato, bu fotoğrafı köpeği bir yavru çiftliğinden kurtardıktan iki yıl sonra çekmişti; köpek büyük ihtimalle orada ötenazi edilecekti. Fotoğraf, Kabosu'nun patilerini kanepeye koyarken kameraya bir çeşit gülümsemeyle bakmasını gösteriyor.

Bu fotoğraf daha sonra NFT dijital sanat eseri haline geldi ve 4 milyon dolara satıldı. Dogecoin ise başlangıçta iki yazılım mühendisinin bir şakası olarak başladı ancak şimdi 23 milyar dolarlık piyasa değeri ile sekizinci en değerli kripto para birimi oldu. Kabosu'nun ölüm haberi üzerine Dogecoin'in fiyatı da biraz arttı.

Dogecoin, Elon Musk tarafından en çok desteklenen kripto para oldu ve bazı Tesla ürünlerini satın almak için kullanılabilir hale geldi. Diğer ünlü destekçiler arasında Snoop Dogg, Gene Simmons ve Mark Cuban gibi isimler bulunuyor.

Dogecoin, Shiba Inu coin gibi diğer meme coinlerine de ilham verdi ve hatta kediler, Elon Musk ve Donald Trump'a dayalı kripto paralar bile ortaya çıktı. Bu tür coinler genellikle yüksek volatiliteye sahip, bu yüzden yatırım yaparken dikkatli olunmalı. Ancak Dogecoin, bir süredir nispeten istikrarlı bir performans sergiliyor.

Elon Musk, uzun süredir Dogecoin'in en büyük destekçilerinden biri oldu ve Twitter'ın simgesini Shiba Inu resmiyle değiştirdi. Ancak, Musk'ın SNL'deki başarısız performansı sırasında coin'in değerinin büyük bir kısmını tek başına yok etti ve yatırımcıları dolandırmak ve bir saadet zinciri oluşturmakla suçlandı.

Kabosu'nun bir heykeli, geçen yıl Kasım ayında Japonya'nın Sakura kentinde dikildi. Heykelin 100.000 dolara mal olduğu bildirildi. Sato, "Son birkaç yılda Kabosu'nun çevrimiçi versiyonunu, uzaktan görülen tüm bu beklenmedik olayları, gerçek hayatlarımızla bağlantı kurabildim" diye yazdı. Sevgili Shiba Inu'sunun viralliğini kullanarak Save the Children gibi hayır kurumlarına 1 milyon dolardan fazla bağışta bulundu. Hoşça kal sevimli dostumuz.