FTX, dolandırılan müşterilere faiziyle birlikte para iadesi yapmayı planlıyor

Ancak kripto pazarındaki büyük kazanımları kaçıracaklar.

FTX, dolandırılan müşterilere faiziyle birlikte para iadesi yapmayı planlıyor

FTX, zor durumdaki borsada kripto para birimini elinde bulunduran alacaklılara geri ödeme yapmak için iflas mahkemesine bir plan sundu. Müşterilerin büyük çoğunluğu paralarını faiziyle geri almaya hazır, ancak onlar (ve borçlular) FTX'in Kasım 2022'deki dramatik çöküşünden bu yana kripto pazarındaki büyük kazanımları kaçırdılar - Bitcoin'in fiyatı o zamandan bu yana üç kattan fazla arttı.

Şirket, yeniden yapılanma planının onaylanması durumunda özel ve kamu paydaşlarıyla olan anlaşmazlıkları "pahalı ve uzun süren davalar olmadan" çözebileceğini öne sürüyor. Sonuçta FTX, 14,5 milyar ila 16,3 milyar dolar arasında nakit dağıtabileceğini söylüyor.

FTX, dolandırılan müşterilere faiziyle birlikte para iadesi yapmayı planlıyor

Ama merak ediyor olabilirsiniz, bu kadar para nereden geliyor? Sonuçta FTX, 17 ay önce Bölüm 11 iflas koruması için başvuruda bulunduğunda, müşterilerinin sahip olduğunu düşündüğü Bitcoin'in yalnızca %0,1'ini ve Ethereum'un %1,2’sini elinde tutuyordu.

FTX, "çoğu Alamedaor FTX Ventures işletmeleri tarafından tutulan özel yatırımlar veya dava iddiaları olan olağanüstü çeşitlilikte bir varlık koleksiyonundan" para kazanabildiğini söyledi. TechCrunch'ın bildirdiği gibi, FTX CEO'su John J. Ray III ve ekibinin takip ettiği varlıklar arasında yaklaşık 8 milyar dolarlık gayrimenkul, siyasi bağışlar ve risk sermayesi yatırımları yer alıyordu.

Şirket, güncellenmiş yeniden yapılanma planını, kurucu ortak ve eski CEO Sam Bankman-Fried'ın (diğer adıyla SBF) 25 yıl hapis cezasına çarptırılmasından yalnızca birkaç hafta sonra sundu. Kasım ayında elektronik dolandırıcılık ve kara para aklamaya yönelik komplo kurmak gibi suçlamalardan suçlu bulundu.