Kripto Para

El Salvador'dan Bitcoin ile ilgili bomba karar!

Dünyada ilk kez Bitcoin, El Salvador’da dolar ile birlikte resmi para birimi olarak kabul edildi. İşte detaylar.

El Salvador'dan Bitcoin ile ilgili bomba karar!

Orta Amerika ülkesi El Salvador kripto para birimi Bitcoin’i yasal para birimi olarak kabul eden ilk ülke oldu ve tarihe geçti. El Salvador Devlet Başkanı Nayip Bukele tarafından hazırlanan Bitcoin yasasının parlamentoda onaylanmasının ardından, El Salvador, Bitcoin'i yasal para haline getiren ilk ülke oldu.

Kripto para piyasalarına ilgisi ile bilinen El Salvador Devlet Başkanı Nayip Bukele tarafından hazırlanan 'Bitcoin Yasası' parlamentoda onaylandı. Bitcoin El Salvador'da yasal para birimi oldu. 

El Salvador'dan Bitcoin ile ilgili bomba karar!

Bukele oylama sonrasında, "Bitcoin Yasası Kongre'den 84 oyun 64'ünü alarak çok büyük bir çoğunlukla geçti. Bu düzenleme ile tarih yazdık" ifadelerini kullandı. Gelirlerinin büyük bölümü yurtdışında çalışanların dövizinden kaynaklanan ülke, bankalara aktarımlar için ödenen ücretler Bitcoin sayesinde sakınmak istiyor. Bukele, yasa teklifini hafta sonu açıklamıştı.

Söz konusu yasayla beraber ülkede kripto parayla ticaret yapılmasının önünde herhangi bir engel kalmayacak. El Salvador'da şu anda para birimi olarak ABD Doları kullanılıyor. Yasanın kongreden geçmesiyle dolarla beraber Bitcoin de günlük işlemlerde kullanılmaya başlayacak.

Kripto para piyasaları, El Salvador’un Bitcoin’i yasal para olarak tanıyan ilk ülke olmasıyla toparlanma sinyalleri vermeye başladı. ABD’li boru hattı şirketi Colonnial Pipeline’a düzenlenen siber saldırı sonrası şirketin fidye olarak ödediği Bitcoin’lerin ele geçirilmesi ve piyasadaki kurumsal yatırımcı sayısının azaldığı haberleri sonrası yüzde 10’un üzerinde düşen Bitcoin, El Salvador dopingiyle son 24 saatte yüzde 4,06 artışla TSİ 12:00’te 34 bin 136 dolara yükseldi. 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.