Bitcoin yine çakıldı. Kripto para piyasası çalkalanıyor!

Kripto para piyasasında yaşanan dalgalanmalar sadece Bitcoin’i değil tüm kripto para piyasalarını etkiledi. Güncel gelişmeler kripto paraları yine olumsuz etkiledi.

Bitcoin yine çakıldı. Kripto para piyasası çalkalanıyor!

Kripto para piyasasının en büyük hacimli birimi Bitcoin ABD'de artan 'Fidye Yazılımları' tartışmasıyla sert düştü. Özellikle ABD'li iki senatör Roy Blunt ve Mark Warner, kripto paralar için düzenlemelerin güçlendirilmesi çağrısında bulunması ve Başkan Joe Biden'in son fidye yazılım saldırılarında kripto paraların rolü hakkında bilgi istemesi düşüşte etkili oldu.

Dünyanın en büyük gıda şirketlerinden ABD'li et tedarikçisi JBS, önemli bir fidye yazılımı saldırısı yaşadı. Ünlü şirketin, kripto para olarak 5 milyon dolarlık fidye ödemek zorunda kalması ABD'de tartışmaların fitilini yaktı. Piyasalarda Biden yönetiminin kripto paralara gelecek regülasyonlar öncesi 'Fidye yazılımı ve kripto para' başlığına odaklandığı belirtiliyor.

Öte yandan ABD'nin eski başkanı Donald Trump kripto para Bitcoin'i sahtekarlık olarak tanımlarken doların küresel rezerv para birimi olarak kalması gerektiğini söylemişti.

Trump, "Bitcoin'den hoşlanmıyorum. Bana sahtekarlık gibi görünüyor. Dünyanın para birimi dolar olarak kalmalı. Kripto paralarda çok yüksek regülasyonlar olması gerektiğini düşünüyorum" ifadelerini kullanmıştı.

Bitcoin yine çakıldı. Kripto para piyasası çalkalanıyor! - Resim : 1

Olumlu haberler de gelmeye devam ediyor

Twitter CEO'su Jack Dorsey'nin şirketi Square, Blockstream ile birlikte güneş enerjisine dayalı kripto para madenciliği için 5 milyon dolar yatırım yapacak.

Blockchain teknolojisi şirketi Blockstream Mining tarafından hafta sonu yapılan açıklamaya göre Bitcoin Temiz Enerji İnisiyatifi programı kapsamında yapılacak yatırımla %100 yeşil enerjiye dayalı Bitcoin madenciliği hedefleniyor.

El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele, Bitcoin önerisinin ülkede yasalaşması halinde "El Salvador dünyanın en önemli para merkezlerinden biri haline dönüşecek." dedi. 

Bukele, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, kripto para Bitcoin'in ülkede yasal hale getirilmesi için haftaya Kongre'ye yasa tasarısı sunulacağını belirtti.

Tüm bu gelişmeler dahilinde güncel tablo aşağıdaki şekilde gerçekleşti.

Bitcoin yine çakıldı. Kripto para piyasası çalkalanıyor! - Resim : 2

Teknik analistlere göre ise kripto para sektörü ve Bitcoin, "tamam ya da devam" noktasında bulunuyor. Bitcoin fiyatının halihazırda 50 günlük hareketli ortalamasının altında olduğuna işaret eden analistler, bunun Bitcoin'in bir dönüm noktasına geldiğini gösterdiğini vurguluyorlar. Yatırımcılar gelişmelerden ve olumlu olumsuz haberlerin verdiği endişelerden ciddi anlamda ürkmüş durumdalar. Bekle gör politikasının işe yaramasını ve kripto para sektörünün tekrar eski günlerdeki ihtişamına dönmesini dört gözle bekliyorlar.