Kripto Para

Ethereum madencilerinin gözü yaşlı! Ne oldu bu gelirlere?

Ethereum 2.0 ile birlikte zaten dibe vuran gelirler iyice azalacak. Peki ekran kartı madenciliğinde sona mı gelindi? İşte detaylar.

Ethereum madencilerinin gözü yaşlı! Ne oldu bu gelirlere?

Ekran kartı madenciliği için sona gelinmek üzere. Bilindiği üzere Temmuz ayında ETH 2.0 güncellemesi ile işler tamamen değişecek.

Ethereum da aynı Cardano gibi PoS modeline geçiş yapacak. Bu modeli basit bir şekilde bankaların faiz ödedikleri sisteme benzetebiliriz. Peki PoS ile birlikte PoW sistemi tamamen rafa mı kalkacak?

Hemen belirtelim. Evet rafa kalkacak. Elbette bu birden olmayacak. Yani hemen pat diye ekran kartı madenciliğini tamamen durdurmayacaklar. Fakat kısa süreç içerisinde zaten ekran kartı madenciliği ETH tarafında kendi kendine son bulacak.

Hali hazırda ETH madenciliğinde zorluk hat safhalara ulaşmış durumda. Temmuz ayında gelecek olan kesintilerle birlikte madencilerin gelirlerinde önemli bir düşüş yaşanacak. Öyle ki bazı coinleri kazmak ETH'den çok daha fazla getiri getirmeye başlayacak.

İşte tam bu noktada ETH madenciliği önemini yitirmeye başlayacak. Bu açıdan baktığımızda ETH madenciliği için geri sayımın çoktan başladığını söyleyebiliriz. Elbette bu durum madencilik yapanların işine gelmeyecektir. Orası ayrı bir mevzu.

Fakat onlar da gelirlerinin çok önemli ölçüde azaldığının farkındalar. Önceki aya oranla ETH madencilik gelirleri neredeyse yarı yarıya düştü. Nitekim düşmeye de devam edecek.

Sonuç olarak ekran kartı madenciliğinin de yavaş yavaş sona geldiğini söyleyebiliriz. Bazıları bu gerçeği kabul etmek istemeseler de gerçek bundan ibaret.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.