Güney Kore’den kripto para yatırımcılarına güzel haber!

Güney Kore hükümeti, sabah saatlerinde yaptığı bir açıklamayla kripto para yatırımcılarının rüyalarına giren düzenlemenin iki yıl daha ertelendiğini duyurdu.

Güney Kore’den kripto para yatırımcılarına güzel haber!

Kripto paralar bu sıralar pek çok ülke tarafından daha fazla dikkate alınır oldu. Yakın bir zamana kadar bu borsalar hakkında bırakın bir düzenleme yapmayı, herhangi bir açıklamada dahi bulunmak istemeyen ülkeler, şimdilerde peşi sıra bu konuyla alakalı yapıcı düzenlemelerini duyurmaya başladılar. Bu furyaya katılan son isimse Güney Kore oldu.

Kripto para yatırımlarının en faal olduğu ülkelerden biri olan Güney Kore’de hükümet, bir süre önce yaptığı açıklamayla bu alanda alım satım faaliyeti gösteren herkesten vergi alınmasını ön gören yasanın uygulaya başlangıç zamanının 2023 yılına ertelendiğini duyurmuştu.

Güney Kore’den kripto para yatırımcılarına güzel haber!

Bu haberle rahat bir nefes alan Güney Koreli kripto para yatırımcılarının yüzünü güldüren bilgiyse bu sabah geldi. Hükümet tarafından yapılan açıklamada, söz konusu erteleme tarihinin de ertelendiği ve vergilendirmenin 2025 yılına bırakıldığı duyuruldu.

Eğer Güney Kore hükümeti böyle bir adım atmasaydı, yasanın yürürlüğe girmesiyle birlikte yıllık kazancı 1.900 doları aşan herkes, aşan kısım için %20’lik bir gelir vergisi ödeyecekti. Tabi bu da ülke genelindeki vergi politikaları göz önüne alındığında oldukça yüksek tutarlı bir vergileme olacaktı.

Güney Kore hükümetinin neden böyle bir karar verdiği konusunda şimdilik net bir bilgi yok. Ancak önümüzdeki günlerde bu konuya ilişkin yeni açıklamaların gelmesi kuvvetle muhtemel.