Bitcoin madencilik zorluğu Şubat ayından beri en düşük seviyesinde

Bitcoin’in madencilik zorluğu %5,01 oranında düştü ve bu yılın şimdiye kadarki en büyük düşüşüne işaret etti.

Bitcoin madencilik zorluğu Şubat ayından beri en düşük seviyesinde

Bununla birlikte, BTC madencilik zorluğu düşerek madencilerin bu koşullarda kârlarını artırmalarına yardımcı olmakta.

Bitcoin şimdi art arda üç negatif zorluk ayarlaması kaydetti. Bu en son gerçekleştiğinde, madencilik sektörü, bir yıl önce yerel madencileri başka bir yere göç etmeye zorlayan Çin yasağından sarsılmıştı. En büyük kripto para birimi Bitcoin’in zorluğu en son Temmuz 2021’de bugüne kadarki en büyük düşüş olan %27,94 gibi şaşırtıcı bir düşüş karşımıza çıkıyor. 

ABD’nin Çin’i Bitcoin madencileri için dünyanın en iyi konumu olarak yerine geçmesiyle nispeten kısa bir süre içinde toparlanmayı başardı.

Zorluk neden düştü?

En son düşüş ABD’nin en büyük madencilik merkezlerinden biri olan Teksas ile bağlantılı. Genellikle iki haftada bir güncellenen Bitcoin metriği, madencilerin yeni paralar üretmesinin ne kadar karmaşık olduğunu göstermekte. Piyasa talebini yansıtan düzenleyici zorluk ayarlamalarının yardımıyla, kripto para biriminin fazla veya eksik arzını önlemek mümkündür.

20 Temmuz’da, ağın toplam bilgi işlem gücünü gösteren Bitcoin’in hash oranı, Şubat sonundan bu yana en düşük seviye olan 189.8 EH/s’ye düştü.

Temmuz 2022 başlarında, JPMorgan analistleri, tek bir BTC üretme maliyetinin 13.000 dolara düştüğünü tahmin ediyorlardı.