Metaverse dünyasında yeni adımlar atıldı

Meta şirketiyle ile özleştirilen metaverse özelinde farklı adımlar atılmaya devam ediliyor.

Metaverse dünyasında yeni adımlar atıldı

Metaverse çalışmalarından en önemli detayı +18 konusunda oldu. Horizon Worlds içinde kurulan dünyaların hepsi şirket tarafınca gelecek ay itibarıyla +18 olarak işaretlenecek. Eğer kullanıcılar isterlerse belirli yasaklara uymayı kabul ederek +18 ibaresinden kurtulabilecek. Sadece sanal dünya içinde müstehcen içerik (Mesela, bir seviyeye kadar çıplaklık, müstehcen pozisyonlardaki insanların tasvirleri yada aşırı müstehcen faaliyetlere odaklanan bir ortam) var ise, buna ek olarak esrar, alkol, tütün yada kumar içerikleri barındırıyorsa ve kan, vahşet ya da aşırı sertlik içeren kurgusal içeriklere sahipse +18 olarak kalmaya devam edecek.

Atılan adımlar olumlu karşılandı

Meta şirketinin attığı bu adımlar kullanıcılar tarafından tam not aldı. Metaverse girişinde yaş sınırlaması olmamasından dolayı bu tür +18 uygulamalar Metaverse evrenine güveni oldukça kazandıracak. 

Metaverse çağ açacak

Metaverse, dijital olan birçok platform ve aracın birleşerek oluşturduğu bir evren ya da ortam olarak adlandırılabilir. Bu platform ve araçların arasında sosyal medya, artırılmış gerçeklik, sanal gerçeklik, kripto paralar ve benzeri unsurlar mevcut.

Sınırlar ortadan kalkıyor

Metaverse evreninde örneğin Tokyo’daki bir doktor Berlin'deki bir ameliyata adeta oradaymış gibi girebilecek. Ya da başka bir ülkede ikamet eden biri İstanbul Boğazı'nda kahvaltı yapabilecek.