Kripto Para

IMF bu sefer kriptolara el attı! 9 önemli madde açıklandı

Uluslararası Para Fonu (IMF), kripto paralar hakkında 9 adımlık eylem planı hazırladı. IMF kripto para konusunda önemli bir uyarıda bulundu.

IMF bu sefer kriptolara el attı! 9 önemli madde açıklandı

G20 Maliye Bakanlarının toplandığı Hindistan zirvesinde gündeme getirilen konu, IMF tarafından yapılan uyarılarla devam etti. Üye ülkelere verilen en önemli tavsiye parasal egemenliğin ve istikrarın, para politikası çerçeveleri güçlendirilerek ve kripto varlıklara resmi para birimi veya yasal takas aracı statüsü verilmeyerek korunması yönünde oldu.

IMF, bir ulusun parasal istikrarı söz konusu olduğunda, güvenilir yerel kurum ve politikaların eksikliğinin ilk problem olduğunu ve buradaki zayıflığın genellikle insanların kağıt paralarını yabancı para birimlerine çevirmesine yol açtığını söyledi. Bu sorun kripto paraların varlığıyla daha da büyüyor çünkü insanlar artık paralarını dolar ve euro yerine kripto paralara çeviriyor.

IMF, kağıt paranın kripto varlıklara çevrilmesini azaltmanın en iyi yolunun, daha güçlü kurumlar inşa etmek ve geleneksel sisteme duyulan güveni artıran sağlam politikalar oluşturmak olduğunu düşünüyor. IMF’e göre sağlam bir Para Politikası Çerçevesi (MPF) oluşturmak, güvenilirliği sağlamanın ilk adımı. Ayrıca bu kurumun halka karşı şeffaf ve tutarlı olması gerekmekte.

Ülkeleri aşırı sermaye akışına önlem almaya çağıran IMF, kripto varlıklardan kaynaklanan risklerin analiz edilmesi ve varlıkların vergilendirmesinin şeffaf olması gerektiğini söyledi.

IMF, ülkelerin kripto varlıklar için gerekli yasal adımların atılması gerektiğinin altını çizdi.  IMF, ülkelerin kripto varlıklarının diğer ülke ekonomilerini nasıl etkilediğini de gözlemlemesi gerektiğini belirtti. Bu konuda küresel bir işbirliği yapılmasının gerektiğini söyleyen IMF, yurt dışı ödemeler için yeni çözümler üretilmesini savundu.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.