Kripto Para

İran, kripto yasasını onayladı

Ortadoğu’nun zengin yeraltı kaynaklarıyla bilinen İran, uluslararası ticaret yaptırımları devam ederken ithalat için kripto para kullanımına yönelik yasayı onayladığını duyurdu. Bundan böyle uluslararası anlaşmalarda kripto parayla ticaret yapılabilecek.

İran, kripto yasasını onayladı! Bundan böyle...

İran'da onaylanan yasa ile şirketler, ithalatta dolar ve euro yerine kripto para ile ödeme yapabilecekler. İran Sanayi, Maden ve Ticaret Bakanlığı tarafından kabul edilen yasa ile ilgili konuşan Ticaret Bakanı Reza Fatemi Amin, İran’da kripto para madenciliği için ihtiyaç duyulan enerji ürünleri ve ticaret için kripto paraların kullanımının uyumlu olduğunu ifadelerini kullandı. 

Ağustos başında 10 milyon dolarlık ithalat işleminin kripto para kullanılarak yapılmasıyla gündeme gelmişti.

İran Ticaret Bakanlığı, yıl sonuna kadar dış ticarette kripto para kullanımının ve akıllı sözleşmelerin kullanımının artacağına yönelik sinyaller vermişti. İthalatta kripto para kullanımının yasal hale getirilmesi, özellikle İran İthalatçılar Birliği’nin yoğun ısrarı neticesinde gerçekleşti. Birlik üyeleri, geçtiğimiz günlerde ticaretin bazı kişi ve kurumlar tarafından istismar edilmemesi için yasanın gerekliliği üzerinde durdu.

Kripto parayla ilk ithalat gerçekleşti

Ortadoğu’nun zengin yeraltı kaynaklarıyla bilinen ve özellikle ABD başta olmak üzere birçok ülkenin ticari yaptırımlar uyguladığı İran, ilk kez kripto paralarla bir başka ülkeden ürün alımı yaptı.

Kripto paralara karşı daha olumlu bir bakış açısı belirleyen ve ülkedeki madencilere lisans vererek onları yasallaştıran İran, kripto para ödemesiyle yapılan ilk ithalatını gerçekleştirdi.

Ülkenin yarı-resmi ajansı olarak kabul edilen Tasnim’in Endüstri, Madencilik ve Ticaret bakanı Alireza Peymanpak’a dayandırdığı haberine göre, kripto parayla alınan ürünlerin kümülatif değeri 10 milyon dolardı. Ajans, ödemelerin hangi kripto parayla ve ne şekilde yapıldığı konusunda ise bilgi vermedi. Bakan Peymanpak ayrıca, dış ticaret işlemlerinde Eylül ayı sonundan itibaren kripto paralar ile akıllı kontratların geniş ölçekte kullanılmaya başlanacağını açıkladı.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.