Kripto Para

Kanada’dan kripto para borsasına eşi benzeri görülmemiş müdahale

Özgürlükçü tavrı ve refah ekonomik düzeyi ile bilinen Kanada, kripto para borsalarına ilişkin çok önemli bir hamle ile gündeme geldi.

Kanada’dan kripto para borsasına eşi benzeri görülmemiş müdahale

Kripto paralar, son yılların en tartışmalı konularının başında geliyor. Eğer 5-6 yıl öncesine kadar bu paralarla alakalı herhangi bir bilginiz yokken, sırf son bir yıldaki popülaritesinden dolayı bu sektöre yüklü miktarda giriş yaptıysanız, muhtemelen şu sıralar gözünüze uyku girmiyor olabilir. Öte yandan eğer yatırımlarınızı 5-6 sene öncesinden yapıp kenara çekildiyseniz de, muhtemelen şu sıralar Miami’de sahil kenarında oturmuş içeceğinizi yudumluyorsunuzdur. İşte kripto para borsaları tam olarak bu şekilde bir yapıya sahip.

Kanada hükümeti ise, vatandaşlarını kripto para borsalarının bu inişli çıkışlı yapısından koruyabilmek için son derece önemli bir kararın altına imza attı. Buna göre artık Bitcoin, Ethereum, Litecoin ve Bitcoin Cash dışındaki paralara bir yıl içerisinde 30.000 dolardan daha fazla para yatırılamayacak.

Kanada’dan kripto para borsasına eşi benzeri görülmemiş müdahale

Bu sınırlama, saydığımız 4 kripto para biriminin dışında kalan alt coinlerin tamamı için geçerli olacakken, bu dört para birimi ise bu sınırlamalardan etkilenmeyecek.

Açıklamanın devamında alınan karara ilişkin birçok detayı belirten hükümet yetkilileri, kişilerin yıl içerisinde satışlarını yaptıkları alt coin tutarlarının, bu sınırlamadan düşeceğini de belirtiyor. Bununla birlikte burada belirtilen doların Kanada Doları olduğunu da hatırlatalım. Yani sınırlamalar, yalnızca vatandaşların kendi para birimi olan Kanada Doları ile yaptıkları alış verişler için geçerli olacak.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.