Kripto fonu iflas etti! Piyasalar nasıl etkilenecek?

Kripto fonu Galois, Kripto para borsası FTX’in çöküşünde sermayesinin önemli bir bölümünü kaybettikten sonra iflas etti.

Kripto fonu iflas etti! Piyasalar nasıl etkilenecek?

FTX'in iflasından birçok şirket olumsuz etkilendi. Dünyanın en büyük kripto odaklı niceliksel fonlarından biri olan kripto koruma fonu Galois, FTX’in çöküşünde sermayesinin önemli bir bölümünü kaybetmişti. Yaşanan olumsuz gelişmelerin ardından Galois alım satım işlemlerini durdurduğunu açıkladı.

FTX‘in çökmesiyle birlikte, yatırım şirketlerinin fonları da sıkıntılı süreçlere girdi. FTX ve Alameda, uzun süredir kripto endüstrisinde oldukça güçlü kardeş şirketler oldular. Ancak yaşanan son olayların ardından, iki şirket de iflasını duyurdu. Bu şirketler ile ilişkisi olan ya da ortak çalışma yürüten kuruluşlar, varlıklarını çöken şirketlerden kurtarmanın yollarını araştırıyor. Bu şirketlerden biri olan Galois Capital, fonlarının yarısının çöken borsada sıkıştığını kabul etmişti.

Kripto fonu Galois, FTX’in çöküşünde sermayesinin önemli bir bölümünü kaybettikten sonra iflas etti. Galois Capital kurucu ortağı Kevin Zhou, konu ile ilgili olarak şu ifadeleri kullandı: "FTX durumunun ciddiyeti göz önüne alındığında, fonu hem finansal hem de kültürel olarak işletmeye devam etmenin savunulabilir olduğunu düşünmüyoruz. Kendimizi içinde bulduğumuz mevcut durum için bir kez daha çok üzgünüm. Sıkışmış sermayeyi herhangi bir şekilde kurtarma şansımızı en üst düzeye çıkarmak için yorulmadan çalışacağız."