Kripto madencisi Celsius'un iflası ekran kartı almayı düşünenlere yaradı!

Bitcoin, Ethereum vb. kripto madenciliği yapan Celsius, geçenlerde iflas başvurusunda bulunmuş ve buradan sizlere detayları bildirmiştik. Şimdiki detay ise madencilikte kullanılan parçaların ucuzlayacağına yönelik bir gerçeğe dayanıyor. İşte detaylar.

Kripto madencisi Celsius'un iflası ekran kartı almayı düşünenlere yaradı!

Celsius Network'ün iflası, paralarını bir daha asla göremeyecek müşterilerin haricinde çok daha fazla insanı etkileyebilir. Kripto madenciliği yapan dev 80.000'den fazla madencilik teçhizatına sahip. İflas sonrası ise alacaklılara ödeme yapmak için bu ekipmanların bir kısmını satmak zorunda kalabilir. Bunun sonucunda, ikinci el piyasa fiyatları ve ekran kartlarının ucuzlaması bekleniyor.

Mayıs ayında TerraUSD'nin çöküşü, merkezi olmayan finans (DeFi) platformu Celsius'un "aşırı piyasa koşulları" nedeniyle para çekme, takas ve müşteri hesapları arasındaki transferleri dondurmasına neden olmuştu. Şirket geçen hafta iflas başvurusunda bulunmuş ve kullanıcıların paralarını ne zaman geri alacakları veya alıp alamayacakları konusunda endişelendirmişti.

Celsius'un iflası sonrası ekran kartlarında ucuzlama bekleniyor!

Celsius'un iflas bayrağı açması piyasaları da etkileyecek

Bloomberg, Celsius'un madencilik yan kuruluşunun da koruma başvurusunda bulunduğunu bildiriyor. Celsius Mining'in başvurusunda belirtilen 43.632'si faaliyette olan 80.850 teçhizata sahip olduğu ve bu yılın sonuna kadar yaklaşık 120.000 teçhizatı çalıştırmayı ve 10.000'den fazla madeni para üretmeyi beklediklerini ortaya koydu.

Celsius Mining'in ASIC madencilik ekipmanlarının bir kısmını satması bekleniyorAncak sorun şu ki, kripto kışı devam ederken bu makinelerin fiyatları iki yılın en düşük seviyesine yaklaşık %50 kadar düştüCoinDesk, Celsius Mining'in Haziran ayında yeni satın aldığı en az 7.000 madencilik teçhizatını piyasa değerinden daha düşük bir fiyata açık artırmaya çıkardığını duyurdu. Diğer madencilik şirketlerinin de tasfiyeye girmesiyle, bu eğilimin devam etmesi bekleniyor.

Celsius, Bölüm 11 iflas başvurusunda bulunmasının müşterileri için operasyonlar devam ederken finansal yükümlülüklerini (Geri ödemeleri) yeniden düzenlemesine izin vereceğini düşünüyor. Şirket, borcunun bir kısmını ödemenin bir yolu olarak madencilik işinin en azından bir kısmını sürdürmeyi düşünüyor. Celsius, Cayman Adaları merkezli Pharos Fonu'ndan 81 milyon dolarlık teminatsız bir talep ve Alameda Research'e 12 milyon dolarlık teminatsız kredi de dahil olmak üzere 100.000 dolarlık alacaklıya da sahip.

Celsius Mining ASIC makinelerini kullanıyor, bir zamanlar amatör madenciler tarafından kullanılan grafik kartlarının müzayede sitelerine girmesiyle ikinci el PC donanım fiyatlarının da düşmesini bekliyoruz. İkinci elin düşmesiyle piyasaların da düşmesi bekleniyor.