Kripto Para

Kripto para dünyasını sarsan rüşvet skandalı gündemde bomba etkisi yarattı!

Eski FTX CEO'su Sam Bankman-Fried (SBF) şimdi toplam 13 suçlamayla karşı karşıya.

Kripto para dünyasını sarsan rüşvet skandalı gündemde bomba etkisi yarattı!

Reuters'e göre, yakın zamanda ortaya çıkan bir iddianame, gözden düşmüş girişimciyi Çin hükümet yetkililerine 40 milyon dolar rüşvet vermek için komplo kurmakla suçluyor. Federal savcılar, Bankman-Fried'in, Çinli yetkilileri 1 milyar dolardan fazla kripto varlığı olan Alameda hesaplarını çözmeye ikna etme umuduyla, FTX'in kardeş şirketi Alameda Research'e fonları özel bir cüzdana aktarma emri verdiğini iddia ediyor. ABD vatandaşlarının iş almak için yabancı hükümet yetkililerine rüşvet vermesi yasa dışı.

Yeni suçlama, 31 yaşındaki Bankman-Fried üzerindeki baskıyı daha da artırıyor. Daha geçen ay federal savcılar, SBF'yi FTX ve Alameda Research'ü içeren dolandırıcılık faaliyetleri ve gizli bağışlar yaparak federal kampanya finansman yasalarını ihlal etmekle suçlayarak, o zamanki 8 maddelik iddianameye dört suçlama daha eklediler.

Kripto para dünyasını sarsan rüşvet skandalı gündemde bomba etkisi yarattı!

Bankman-Fried, karşı karşıya olduğu 13 suçlamadan sekizinde suçsuz olduğunu kabul etti. Kalanlar hakkında henüz mahkemeye çıkarılmadı. Ayrı olarak, eski girişimci, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ve Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu'ndan (CFTC) hukuk davalarıyla karşı karşıya.

SBF, FTX'in yetersiz risk yönetimi uyguladığını kabul etti. Ancak, kripto borsasının düşüşünden cezai olarak sorumlu olmadığını savunuyor. Üç eski FTX yöneticisi (Caroline Ellison, Zixiao "Gary" Wang ve Nishad Singh) kendi dolandırıcılık ve komplo suçlamalarını ve savcılarla işbirliği yapmayı kabul ettiler. Reuters'e göre, SBF'nin yeni davada yargılanması bekleniyor. Aynı gün Yargıç Lewis Kaplan, Bankman-Fried'in 250 bin dolarlık kefalet paketinde, duruşmanın sonucunu beklerken onu tuşlu bir telefon kullanmakla sınırlayabilecek bir hüküm de dahil olmak üzere ince ayarlar yapmayı da değerlendirecek.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.