Kripto Para

Kripto para kullanıcıları için kötü haber! Cadı avı başladı

Çin, kripto paralara olan karşıtlığının dozajını her gün biraz daha arttırırken, ülkede kripto varlıklara karşı alınan son önlemler “yok artık” dedirtti.

Kripto para kullanıcıları için kötü haber! Cadı avı başladı

Dünyanın en kalabalık ülkesi olan Çin, aynı zamanda oldukça katı kurallarla yönetilen bir ülke olarak biliniyor. Ülke genelinde son zamanlarda yaygınlaşan kripto para karşıtı uygulamalar ise, hükümetin istemesi halinde bu katı kuralların ne boyutlara varabileceğini gözler önüne seriyor.

2021 yılının Eylül ayında alınan bir kararla ülke genelinde kripto para ile ticaret yapılmasını ve kripto para madenciliği faaliyetlerini yasaklayan hükümet, şimdide de Çin Siber Uzay İdaresi (CAC) marifetiyle kripto paralara ilişkin her tür sayfa, site, kanal ve hesabı kökünden yok etmenin peşine düştü.

Kripto para kullanıcıları için kötü haber! Cadı avı başladı

Ortaya çıkan son verilere göre, CAC kripto paralara ilişkin bilgiler verdiği tespit edilen 13.000 hesabı kapattı. Bu hesaplardan paylaşılan 51.000 gönderiyi de silen CAC, aynı zamanda 105 web sitesinin de yayın hayatına son vermelerine neden oldu. Tüm bu uygulamalar CAC’ın eski zamanlardaki cadı avı merasimlerini hatırlatırken, kurumdan yapılan açıklamada atılan tüm adımların Çin Komünist Partisi’nin kararları olduğu ifade edildi.

Son olarak Çin’in WhatsApp’ı olarak nitelendirilen WeChat’te yer alan binlerce kripto para bilgi alışverişi gruplarının da kapatıldığının duyulması, Çin’in kripto paralara karşı nasıl bir savaş içerisinde olduğunu görmek açısından son derece önemli bir hamle olarak nitelendirildi. Bakalım kripto paralar Çin’den gelen bu kötü haberler karşısında herhangi bir refleks verecek mi?

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.