Kripto para madenciliği için artık izin gerekecek!

Kripto para dünyasına yönelik neredeyse hemen her gün farklı bir ülkeden yeni bir haber gelirken, bugünün gelişmesi ise Paraguay’a ait.

Kripto para madenciliği için artık izin gerekecek!

Kripto para borsaları dur durak bilmeden gelen haberlerin etkisiyle çalkalanmaya devam ediyor. En son Rusya’dan gelen yasak haberleriyle yönünü aşağıya doğru çeviren piyasa, şimdilerde ise Paraguay’ın yeni hamlesini tartıyor.

Uzun süredir kripto para madenciliği konusunda bir düzenleme yapmak isteyen hükümet yetkilileri, yasama organından bu yönde bir adım bekliyordu. Meclis tarafından hazırlanan yasa tasarısı hem temsilciler meclisinden hem de senatodan geçince, iş artık hükümetin önüne geldi. Eğer Paraguay hükümeti önüne gelen yasayı onaylarsa, bundan sonra ülkedeki kripto para madenciliği izne tabi olacak.

Kripto para madenciliği için artık izin gerekecek!

Yeni yasada yer alan hükümlere göre, ister bireysel isterse de kurumsal olsun tüm madenciler bundan sonra maden çalışması yapabilmek için endüstriyel elektrik tarifesini kullanmak zorunda. Tabi sadece bu da yeterli değil. Aynı zamanda tüm madencilerin kazım işlemlerine başlamadan önce lisans başvurusunda da bulunmaları gerekiyor.

Öte yandan kimi uzmanlara göre kripto para borsası için sınırlama manasına gelen bu gelişmeler olumsuz olarak değerlendirilirken, kimi uzmanlar ise kripto para madenciliğinin yasal zemine taşınmış olması nedeniyle bu durumun borsalar üzerinde olumlu etki yaratacağını düşünüyor.

Bitcoin cephesine baktığımız zaman, lider para biriminin güne %7’lik artışla başlaması ve 22.000 dolar seviyesini aşması, sanki olumlu pencereden bakanların haklı olduğunu gösteriyor gibi görünüyor, ne dersiniz?