Kripto Para

Kripto para madenciliği için kötü haber!

Ekran kartı devi Nvidia, kripto para madenciliğine geçit vermeyeceğini açıkladı. Nvidia'nın RTX 3080 ve 3070 ekran kartlarında bakın hangi çözüm kullanılacak.

Kripto para madenciliği için kötü haber!

Ekran kartı piyasası bildiğiniz gibi uçmuş durumda. Türkiye'de 4.000 TL bandında satılması gereken kartlar maalesef ki 14.000 TL'ye varan fiyatlar ile satılıyor. Bunun tek sorumlusu da kripto para madenciliği yapanlardı. Ekran kartı stoklarını para kazanmak için tüketen madenciler, PC oyunculuğuna büyük bir darbe indirmişti. Ekran kartı devi Nvidia da bu olay için çok ama çok geç de olsa bir hamle yapacağını açıkladı.

Nvidia RTX serisi kripto para madenciliğinde kullanılmayacak!

Nvidia, RTX 3060 ailesini satışa sunduğunda yazılımsal olarak kripto madenciliğini engellemişti. Ancak yine Nvidia'nın yüzünden yanlışlıkla Beta sürücüsü ile bu kilit açılmış ve RTX 3060 da madencilik için kullanılmaya başlanmıştı. Yaşanan bu süreçte yine ekran kartları karaborsaya düşmüştü. Şimdi ise Nvidia işini sağlama almak istiyor.

Nvidia'dan gelen açıklamalara göre; RTX 3080 ve RTX 3070 ekran kartlarında Lite Hash Rate azaltılacak. Bu sayede RTX serisi oyun için tam performans sunacakken madencilik konusunda dip bir performans sergileyecek.

Nvidia’nın GeForce pazarlama başkanı Matt Wuebbling, "Bu azaltılmış hash oranı yalnızca LHR tanımlayıcısına sahip yeni üretilmiş kartlar için geçerli olacak.  Önceden satın alınmış kartlarda LGR azaltılmayacak. Bu ek adımın, her yerdeki oyuncuların eline daha iyi fiyatlarla daha fazla GeForce kartı getireceğine inanıyoruz." ifadelerini kullandı.

Bu yeni RTX 3060 Ti, RTX 3070 ve RTX 3080 kartları bu ayın sonunda gönderilmeye başlayacak ve LHR tanımlayıcısı perakende ürün listelerinde ve kutuda gösterilecek.

Nvidia başlangıçta RTX 3060 ile hash sınırlamaya başladı ve şirket halihazırda satılan GPU'ların performansını sınırlamama taahhüdünde bulunmuştu. Ancak istenilen olmamıştı. Nvidia şimdi bu sorunu kökten çözecek gibi görünüyor.

Yorumlar
logaritmik öküz
uzun zamandır duyduğum en güzel haber bu, artık masaüstü pc toplamak imkansız hale gelmişti umarım bu düzelir ve laptoplara mahkum olmaktan kurtuluruz
Cevapla
Gerek yok
Şimdiye kadar niye müsade etti o zaman sanki yeni seri kartları ucuza satacak bu sefer de yeni seri diye 15 bin den satar
Cevapla
Mehmet
Ya kardeşim inanmayın bunlara hepsi sahtekar adam 3 kuruşa satacağı ekran kartını 3 liraya satıyorsa kimin aldığına bakmaz işine bakar adam
Cevapla
Misafir
Öle olmuyor o işler bigün madencilik biterse ekran kartında, oyunculuk bittikten sonra kime satacaklar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.