Kripto Para

Kripto para piyasası Kuzey Koreli hacker grubunun gazabına uğruyor

Kripto para piyasaları zor dönemlerden geçmeye devam ederken, açıklanan yeni bir rapor Kuzey Koreli bir hacker grubunun bu durumun en önemli sebeplerinden biri olduğunu gösterdi.

Kripto para piyasası Kuzey Koreli hacker grubunun gazabına uğruyor

Kripto paralar, kimilerine göre geleceğin en önemli teknolojisiyken kimilerine göreyse Ponzi’den başka bir şey değil. Her ne kadar her iki iddianın da fazlasıyla abartı içerdiğini biliyor olsak da yine de uzun süredir gündemde olan ve yatırımcıların milyarlarca dolar harcadığı bir şey için Ponzi demek artık çok mümkün görünmüyor.

Bununla birlikte kripto para piyasalarında yaşanan ve ardı arkası kesilmeyen skandalların bu sektöre duyulan güveni yerle bir ettiği de açık. Geçtiğimiz saatlerde açıklanan bir rapor ise, bu güven kaybının arkasında yatan çok önemli nedenlerden birinin de Kuzey Koreli hacker grubu Lazarus olduğunu gösterdi.

Kripto para piyasası Kuzey Koreli hacker grubunun gazabına uğruyor

Yıllardır binlerce siber saldırının arkasındaki isim olan Lazarus, özellikle son 5 yılda neredeyse 1,5 milyar dolara yakın kripto paranın çalınmasının baş sorumlusu. Üstelik siber korsan grubu çaldığı bu paraları Kuzey Kore yönetimine aktarıyor ve devlette bu parayla nükleer silah çalışmaları gerçekleştiriyor. Yani bir taraftan kullanıcılar mağdur edilirken, diğer taraftan ise geleceğimiz tehlike altına atılıyor.

Tabi siber korsanların artık hayatımızın bir parçası haline geldiklerini ve onlardan korunabilmek için hem bilgili hem de dikkatli olmamız gerektiğini bir kez daha hatırlatalım.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.