Kripto Para

Kripto para piyasası yerle bir olabilir! Beklenmedik Tesla hamlesi

Şubat ayı içerisinde 1,5 milyar dolarlık Bitcoin alan ve artık araçlarını Bitcoin ile satacağını açıklayan Tesla şimdi de Bitcoin'lerini satıyor.

Kripto para piyasası yerle bir olabilir! Beklenmedik Tesla hamlesi

Kripto dünyasında en çok takip edilen isimlerden biri Elon Musk. Musk genelde Bitcoin ve Dogecoin ile ilgili paylaşımları ile biliniyor.  Elon Musk'ın sahibi olduğu ve dünyada elektrikli araç dönüşümünün fitilini ateşleyen Tesla şirketi geçtiğimiz şubat ayında 1,5 milyar dolarlık BTC aldığını açıklamıştı. Ardından Musk, Tesla'nın artık Bitcoin ile araç satışı yapacağını da duyurmuştu. Hatta ülkemizde de lüks araç galerisi olan Royal Motors bu trende uymuş ve artık Bitcoin ödemelerini kabul edeceğini söylemişti fakat ne var ki bundan kısa bir süre sonra Türkiye'de kripto paralar ile alışveriş yasaklandı.

Tesla elindeki Bitcoin'in bir kısmını sattı:

Son gelen haberler de Tesla'nın elinde bulunan Bitcoin'in %10'unu sattığını ve bu satıştan büyük bir kâr yaptığını gösteriyor. Yaklaşık 272 milyon dolar değerinde Bitcoin'i satan Tesla bu satıştan 101 milyon dolar kâr etmiş durumda. Tesla CFO'su (Finansal Yönetim Müdürü) Zachary Kirkhorn da konuyla ilgili açıklamasında Tesla'nın büyük bir parayı Bitcoin'e gömdüğünü ve Bitcoin'in uzun vadeli artacağını öngördüklerini açıkladı. Bununla birlikte yaptıkları Bitcoin satışından elde ettikleri likiditeden de oldukça memnun olduklarını sözlerine ekledi.

Kripto para piyasası yerle bir olabilir! Beklenmedik Tesla hamlesi - Resim : 1

Bitcoin Tesla'nın 1,5 milyar dolarlık alım açıklamasından sonra kısa süre içinde çok yüksek değer kazanmıştı. Tesla'nın açıklamayı yaptığı 8 Şubat tarihinde 40.000 dolar seviyesinde olan Bitcoin sadece 12 günde %40'tan fazla değer kazanarak 20 Şubat'ta 57.000 dolar seviyesini geçmişti. Ardından 28 Şubatta 44.000 dolara kadar çekilen Bitcoin Nisan ortasında 64.000 doları görmüştü. Şu anda Bitcoin 55.000 dolar seviyelerinde geziniyor. Tesla'nın Bitcoin sattığının ortaya çıkması şimdilik piyasayı olumsuz etkilemiş gibi görünmüyor.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.