Kripto paralara vergi mi geliyor?

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan'a kripto paralar için vergilendirme olup olmayacağı hakkında bir soru soruldu. İşte karşınızda bu sorunun cevabı.

Kripto paralara vergi mi geliyor?

Bildiğiniz üzere kripto paralar son zamanda oldukça popüler durumda. Bu durum akıllara kripto paralara bir vergilendirme sistemi gelip gelmeyeceği sorusunu getiriyor.

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, Bloomberg ile yaptığı röportajda kripto para, regülasyonlar ve vergilendirme konularına değindi.

Kendisine yöneltilen soruları cevaplayan Lütfi Elvan kripto paralar hakkındaki, "Kripto paralarla ilgili bir çalışma başlatıldı. Kapsamlı düzenleme ne zaman yapılacak? Bir vergilendirme söz konusu olacak mı?” sorusuna cevap olarak şunları söyledi:

“Bakanlığımız koordinasyonunda bir çalışma grubu oluşturduk. Bu grup yoğun bir şekilde çalışmalarını yürüttü. Önce Merkez Bankası bir düzenleme yaptı, arkasında MASAK çalışmalarını kamuoyuyla paylaştı. Çalışma grubumuz öncelikle farklı ülke uygulamalarını inceledi. Üzerinde çalıştığımız alanlar ise kripto varlık ile çeşitlerinin tanımlanması, bu varlıkların ortaya çıkarılması, ihracı ve dağıtılması, alım satım yapan platformların uyması gereken ilke ve esasların belirlenmesi, varlık saklama hizmetinin hangi şartlarda kimler tarafından yapılabileceği, vergilendirme politikasının nasıl olacağı, hangi kripto varlık çeşidi için hangi kurumun düzenleme yapma ve yaptırım uygulama yetkisinin olacağı, özellikle suç gelirlerinin aklanması ve terörizmin finansmanında bu alanın kullanılmasının engellenmesi gibi geniş bir alanı kapsıyor.”

Kripto paralara vergi mi geliyor? - Resim : 1

Lütfi Elvan vatandaşı riskler hakkında uyardı

Kripto paralar içi yapılan çalışmaların kısa süre sonra tamamlanacağını belirten Elvan, kripto para konusundaki cevabını ise şu sözleri ile tamamladı:

"Bu konudaki çalışmalarımızı kısa sürede tamamlayacağız. Fakat ben şunu söylemek de istiyorum, vatandaşlar, tasarruflarını değerlendirirken, yönetemeyecekleri riskleri almamalı.”