Kripto Para

Kriptoya karşı büyük operasyon! Şimdi neler olacak?

Son haftalarda herkes dünyanın şu anda 2008'den bu yana en kötü bankacılık krizini yaşadığını biliyor. Kripto destekçileri için ise bankacılıkla ilgili mücadeleler yeni başlamadı. Birçoğu ABD’yi suçlarken kripto sektörünün önünü kesmek amacıyla Choke Point Operasyonu 2.0’ın gerçekleştiğini söylüyor.

Kriptoya karşı büyük operasyon! Şimdi neler olacak?

ABD’de Biden yönetimi ve düzenleyicilerin kripto para endüstrisine karşı hamleleri sürerken kripto savunucuları bankacılık krizi için bocalayan finans sistemini suçlamıyor. Bazıları bu olayı Choke Point Operasyonu 2.0 olarak nitelendiriyor.

Choke Point Operasyonu Türkçeye tam olarak “Boğulma Noktası Operasyonu” olarak çevriliyor. 1981-1985 yılları arasında Federal Mevduat Sigorta Kurumu (FDIC) Başkanı olarak görev yapan William Isaac’e göre, Choke Point Operasyonları “İstenmeyen olarak görülen tüm sektörleri hedef almak ve bu sektörlere hizmet veren bankalar üzerinde düzenleyici baskı oluşturmak için” tasarlanmıştı.

Obama yönetiminin Adalet Bakanlığı, 2013 yılından 2017’ye kadar, dolandırıcılık veya kara para aklama açısından yüksek riskli, ateşli silahlar, uyuşturucu, krediler ve diğer riskli sektörlerle ilgili birçok şirketin ABD’de bankacılık hizmetlerine erişimlerini hedef alan Choke Point Operasyonu 1.0’ı hayata geçirmişti.

Trump yönetimine bağlı ABD Adalet Bakanlığı ise 2017’de, Obama Yönetimi’nin Choke Point Operasyonu’nu, amaçlandığı gibi dolandırıcılığı önlemek yerine meşru işletmelere zarar verdiğini belirterek resmi olarak sonlandırmıştı.

Kripto paranın bankacılık sistemiyle bağlantısını kesme amacı

Girişim sermayesi Castle Island Ventures’ın ortaklarından Nic Carter, 7 Şubat’ta attığı bir tweet’te Choke Point Operasyonu’na ilk dikkat çekenlerden biri olmuştu.

Carter attığı tweette, “Telaşlandırmak istemem ama yılın başından beri ABD’deki kripto alanını hedef alan yeni Choke Point Operasyonu tipi operasyon başladı. Bu, sektörü marjinalleştirmek ve bankacılık sistemiyle bağlantısını kesmek için iyi koordine edilmiş bir çaba ve işe yarıyor.” demişti.

Carter, devam etmekte olan Choke Point 2.0 Operasyonu teorisine kanıt olarak 9 Şubat tarihli bir blog yazısında, Fed, Federal Mevduat Sigorta Kurumu (FDIC) ve Para Birimi Denetleme Ofisi’nin (OCC) kripto varlıklarına ilişkin 3 Ocak tarihli ortak açıklamasını göstermişti. Ayrıca merkeziyetsiz blok zinciri ağlarının “güvenli ve sağlam bankacılık uygulamalarıyla tutarsız olma ihtimalinin yüksek olduğu” uyarısında bulunmuştu.

Carter’ın başlangıçta kripto paralar üzerinde gizli bir baskı olasılığını öne sürmesinden bu yana geçen zamanda diğer kripto savunucuları, hükümetin kripto endüstrisini tüm finansal hizmetlerden izole etmek amacıyla Choke Point Operasyonu 2.0’ı başlattığı iddiasını tekrarladı.

“ABD’li düzenleyiciler önceden yaptığı gibi inkâr ediyor”

Swan Bitcoin Genel Müdürü John Haar da “Bu noktada, ABD’li düzenleyiciler tarafından sağlanan resmi yorumlardan bağımsız olarak, daha geniş kripto endüstrisinin hedef alındığını inkâr etmek zor” dedi.

Harr, “ABD’li düzenleyicilerin resmi yorumlarında Choke Point Operasyonu 2.0’ın varlığını inkâr etmeleri, Obama yönetimi altında gerçekleşen ilk yinelemede gözlemlediklerimizle benzerlik gösteriyor.” dedi.

Bu düşünceler zincir üstü veri toplayıcısı Truflation’ın CEO’su Stefan Rust tarafından da ele alındı.

“Gerçek olduğuna hiç şüphe yok”

Rust, “Choke Point Operasyonu 2.0’ın gerçek olduğuna hiç şüphe yok. Bu, sistemik olarak önemli küresel bankaların bir parçası olmayan, yeni ortaya çıkan bankalardan geçerken kriptoya giriş ve çıkış yollarını kapatmaya yönelik hedefli bir çabadır.” dedi.

Rust’a göre, Avrupa ve ABD’deki hükümetlerin birdenbire Silvergate, Signature ve Deltec Bank’a karşı çok hassas hale gelmesi basit bir tesadüf değil. Bunların hepsi yeni ortaya çıkan 1 trilyon dolarlık bir pazarda kripto için giriş ve çıkış noktaları.

Truflation CEO’su, hükümetlere girişimciliğe odaklanmaya geri dönmeleri ve sistemi ileriye taşımak için risk almaya istekli öncüleri desteklemeleri çağrısında bulundu.

“Choke Point Operasyonu 2.0 ‘da en büyük kaybeden ABD oldu”

Crypto Coin Show’un kurucusu ve CEO’su Ashton Addison bu konuya değinerek, “Choke Point Operasyonu… ABD içindeki dijital varlıklar için iyi değil. Ancak, kripto paralar ve dijital varlıklar küresel varlıklardır. Ayrıca ABD vatandaşlarının kriptoya erişimini sınırlamak, kripto benimsemesinin küresel olarak gerçekleşmesini engelleyemeyecektir.” yorumunu yaptı.

Addison bu hamlenin “sadece Amerikalılar” için endişe verici olduğunu, çünkü dünyayı ve küresel finansı olumlu yönde değiştirecek teknolojiyi kaçıracaklarını söyledi.

Bu sınırlamaların sadece ABD’yi küresel teknolojinin benimsenmesinde geride bırakacağını söyleyen Adison, “Teknoloji katlanarak büyümeye devam ederken Web3 teknolojilerini benimseyen ülkeler avantaj kazanacak.” dedi.

“Bitcoin durdurulamaz ve benimsemesinden kaçınılamaz”

ABD’li düzenleyicilerin ağır çabalarına rağmen Addison, bu kısıtlamaların piyasanın yönü üzerinde çok az etkisi olduğunu ve piyasayı günlük bazda sadece küçük bir ölçüde etkilediğini düşünüyor.

Kripto para destekçisi, “Bitcoin durdurulamaz ve daha fazla ülkenin Bitcoin’i benimsemesi kaçınılmaz. Dolayısıyla ABD’nin küresel rekabette ayakta kalabilmek için kartlarını doğru oynaması gerekiyor.” dedi.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.