Merkez Bankası kripto para çıkartacak! Şimdi Bitcoin düşünsün

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası, Dijital para için ASELSAN, HAVELSAN ve TÜBİTAK-BİLGEM ile ortak işbirliği platformu kurduğunu açıkladı.

Merkez Bankası kripto para çıkartacak! Şimdi Bitcoin düşünsün

Kripto paralar yavaş yavaş her yeri ele geçiriyor. Bu bağlamda Merkez Bankası'ndan yeni bir açıklama gelmedi. Merkez Bankası, TCMB, ASELSAN, HAVELSAN ve TÜBİTAK-BİLGEM ortaklığında Dijital Türk Lirası çalışmalarına başladı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası; ASELSAN, HAVELSAN ve TÜBİTAK-BİLGEM ile ikili mutabakat zabıtları imzaladı. Böylece “Dijital Türk Lirası İşbirliği Platformu” oluşturuldu. Merkez Bankası Dijital Türk Lirası Araştırma Geliştirme (AR-GE) projesi kapsamında başlayan bu süreç şimdi sonraki aşamaya taşındı. 

Merkez Bankası Dijital Türk Lirası için platform kurdu!

Merkez Bankası kripto para çıkartacak! Şimdi Bitcoin düşünsün - Resim : 1
Merkez Bankası Dijital Türk Lirası Ar-Ge projesi, teknoloji paydaşlarının katılımı ile işbirliği içerisinde gerçekleştirilecek. Projeye ilişkin stratejik uygulamaların yapılacağı birinci aşamada platformun yeni katılımlarla genişletilmesi planlanıyor. Pilot uygulama çalışmaları kapsamında “Dijital Türk Lirası Ağı” tesis edilerek teknoloji paydaşları ile uygulama testleri yapılacak. Bu aşamadan sonra elde edilen sonuçlar doğrultusunda daha yaygın ve geniş katılımlı pilot testlere geçilecek.

Tüm bu açıklamalara rağmen TCMB henüz, dijital Türk lirasının tedavülüne yönelik net bir karar almadı. Tüm çalışmalar deneysel AR-GE faaliyetlerine uygun olarak yapılıyor. Açıklamalara göre farklı teknolojik alternatiflerin ölçümleri tamamlandıktan sonra bir karar çıkacak. Yapılan testlerle mevcut teknolojilerin dijital Türk lirasına ilişkin iktisadi, hukuki ve mali gereksinimleri karşılayıp karşılayamadığı ölçülecek. Birinci faz sonuçları, testlerin tamamlanmasının ardından 2022 yılında kamuoyu ile paylaşılacak.