Beklenmedik karar! Binance üzerindeki kripto paralara el konulacak!

Kripto para borsası Thodex ile ilgili adli süreç devam ederken savcılık yeni bir rapor istedi.

Beklenmedik karar! Binance üzerindeki kripto paralara el konulacak!

Kripto para borsası Thodex ile ilgili adli süreç devam ederken savcılık yeni bir rapor istedi. Thodex hakkında yürütülen soruşturma kapsamında, Siber Suçlarla Mücadele Müdürlüğü’ne yazı gönderen savcılık, kripto para borsası Binance’daki soğuk cüzdan adresine Bitcoin transferinin gerçekleştirilip gerçekleştirilmeyeceğinin araştırılmasını istedi.

Thodex şirketi sahibi Faruk Fatih Özer’in 20 Nisan'da yurt dışına çıktığı resmî belge ve kayıtlarla doğrulanırken, şirketin resmi adreslerinde herhangi bir faaliyet olmadığı belirlenmişti.

Şüpheliler hakkında tutuklamaya yönelik yakalama kararı çıkarılmış olan davanın soruşturma süreci devam ederken savcılık yeni bir rapor istedi.

Beklenmedik karar! Binance üzerindeki kripto paralara el konulacak!

Çok sayıda kişinin mağdur edildiği Thodex davasında Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığınca 22 Nisan'da başlatılan soruşturma sürerken savcılık, Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK), Hazine ve Sermaye Piyasası İşlemleri Operasyon Birimi ve Vergi Dairesi Başkanlığı'na yazı göndererek Thodex şirketine yönelik incelemeler yapılmasını istedi.

Thodex şirketinin vergi suçları açısından değerlendirilmesini isteyen savcılık Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’na gönderdiği yazıda 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun'un ve ilgili mevzuat hükümleri çerçevesinde rapor düzenlenmesi talep etti.

Savcılık Binance’taki paralara el konulmasını istedi

Savcılık tarafından gönderilen yazıda, kripto para borsası Binance'taki adrese Bitcoin transferinin gerçekleştirilip gerçekleştirilmeyeceği hususunun tespitinin yapılması talep edildi. Thodex soruşturmasındaki şüphelilerin de Binance'ta tespit edilecek kripto paralarına el konulmasını istedi.

Savcılığın gelen yazı cevaplarının ve raporların ardından mağdurların zararının belirlenmesine yönelik çalışmalarda bulunacağı bekleniyor.