Kripto Para

Oku Baban gibi, Eşek olma misali! Bir virgül ile gelen zenginlik!

Hepimizin bildiği bir atasözü var. Oku Baban gibi, Eşek olma. İşte bu atasözündeki virgülün önemi sanırsak Kripto para borsasında gerçekleşti. Detaylar bu haberimizde.

Oku Baban gibi, Eşek olma misali! Bir virgül ile gelen zenginlik!

Haftalar önce Kripto para piyasasında sert bir düşüş olmuştu. Bu düşüş yaşanmadan önce dünyamızı altüst eden Corona virüsü de yeniden şekil değiştirmiş ve Omicron varyantı ortaya çıkmıştı. 

Bazı analistler bu sert düşüşün Omicron varyantının piyasaları altüst etmesine bağlamış ve kripto paralar çok değer kaybetmişti. Günlerdir kan kaybeden kripto para piyasası ise en nihayetinde yeşile döndü.

Coingecko'da yer alan bilgilere göre dün saat 9.00 itibariyle piyasaların toplam büyüklüğü yüzde 2.5 artarak 2.3 trilyon dolara ulaştı. Yaşanan bu artışın devamı gelir mi bilinmez lakin haftalardır diplerde olan piyasayı rahatlatmış olacağını göz ardı etmemek gerekiyor.

Bir anda herkes Milyarder oldu!

Bitcoin'deki yükseliş piyasada beklenin de üzerinde gerçekleşti. BTC'nin fiyatı yüzde 2.8 artarak 48 bin 160 dolara çıkarken, BTC'nin piyasadaki hakimiyet oranı yüzde 39.5'lere kadar yükselmiş oldu. 

Ethereum da artış gösteren diğer kripto paralardan. ETH'nin fiyatı yüzde 2.7 artarak 3 bin 856 dolara yükseldi. Ripple cephesinde de yükseliş gerçekleşti. XRP'nin fiyatı yüzde 3.4 artarak 81 centi geçti. 

Tesla'nın CEO'su Elon Musk'ın Dogecoin'le Tesla satılacağını söylemesinin hemen ardından DOGE'un fiyatı da yükseldi. DOGE'un fiyatı son 24 saat yüzde 13.6 artarak 18 cente çıktı. Bir sözü veya Tweet'i ile fiyatı yükselen Dogecoin'in yolculuğu sanırsak bunlarla sınırlı olmayacak. Elon'ın durumuna göre yükselen bu coinden ultra zengin olan da var, üzgünüz ki batan da var.

Ayrıca haberimizin başlığına konu olan ve Kripto para borsası Coinbase'teki hata nedeniyle herkesin trilyoner olduğu bir durumda söz konusu. Buradaki bilgiye göre CoinMarketCap'te kripto paraların değerleri bir anda binlerce kat artış gösterdi. Ayrıca bir NFT satıcısı 300 bin dolar değerindeki NFT'yi virgül hatası nedeniyle 3 bin dolara sattı.

Yukarıda bahsettiğimiz durum nedeniyle dünya genelinde milyonlarca insan, dünyanın en zengin kişisi Elon Musk'dan bile daha zengin oldular.

Kısaca Kripto para dünyasının hızı aynen dünyamızın hızı gibi gerçekleşiyor. 1670 KM hızla dönen bu dünyada bizler bu hızı hissemediyoruz. Kripto para evreninde de insanların yaşamış oldukları biraz buna benzer.

Kimisi bu hızı hissedip zengin olurken kimisi de hüsrana uğramaktan kendisini kurtaramıyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.