Kripto Para

Önemli haber! Kriptocular bu kez de CPU'lara saldırıyorlar!

Grafik kartlarıyla kripto para üretilebiliyordu. Öyle ki bu durum piyasada ekran kartlarını bitirmiş ve fiyatlar yükselmişti. Önemli bir haberi sizin için aktarıyoruz.

Önemli haber! Kriptocular bu kez de CPU'lara saldırıyorlar!

Ekran kartı sıkıntısıyla baş etmek yetmezmiş gibi, işlemci sektöründe de yeni bir madencilik algoritması nedeniyle benzer bir durumu yaşayacağız gibi görünüyor. 2018'de çoğumuz kripto para birimlerinin ne olduğunu keşfettik çünkü bir grafik kartı almaya gittiğimizde oldukça pahalıydılar çünkü bu kartlarla kripto para üretiliyordu.

Grafik kartları ve SSD'lerden sonra, şimdi sıra CPU'larda gibi görünüyor çünkü AMD'nin Ryzen işlemcilerinin büyük L3 önbelleklerini kullanan Raptoreum olarak bilinen yeni bir madencilik algoritması tanıtıldı.

Raptoreum madencilik algoritması, modern CPU'larda bulunan büyük L3 önbelleklerini kullanmak için tasarlanmıştır. Ve görünüşe göre bu madencilik algoritması, en büyük L3 önbellek boyutlarını sunduğu için AMD'nin Threadripper serisi ile en iyi şekilde çalışıyor.

Kripto için CPU'lar mı?

BitCoin Press'in bir raporunda, madencilerin AMD Ryzen CPU'lu yüzlerce sistemde büyük kripto operasyonları yürüttüğü bildirildi, bu yüzden bu uygulama kripto dünyasında düzenli hale gelebilir.

Raptoreum'a gelince, Raptoreum'un blok zinciri ağını ASIC'lerden temiz tutmak için GhostRider madencilik algoritmasına güveniyor. GhostRider algoritması, madencilik için CPU'nun L3 önbelleğini kullanan değiştirilmiş bir x16r ve Cryptonite algoritmasını kullanıyor. Bu nedenle AMD CPU'lar, geniş L3 önbellek boyutları nedeniyle madencilerin tercihi haline gelebiliyor.

Örneğin, eski Ryzen 9 3900 ve Ryzen 9 3900X 64 MB'a kadar L3 önbellek sunarken, AMD'nin Threadripper ve EPYC serisi yapılandırmaya bağlı olarak 128 ve 256 MB'a kadar L3 önbellek sunabiliyor.

Madencilik oranı ile ilgili olarak, AMD Ryzen 9 3900, Raptoreum'da herhangi bir optimizasyon olmadan 4600 H / s'ye kadar çalışabiliyor. Ryzen 9 3950X'in halefi olan Ryzen 9 5950X, 6800 H / s'ye kadar çalışabiliyor. Bu işlemci inanılmaz 64 iş parçacığı eşzamanlı çoklu işlem gücü sağlayan 32 çekirdekli bir işlemci. Ayrıca 144 MB birleşik önbelleğe sahip.

Intel Core i9-12900K, Intel'in bu yılın sunduğu en yeni üst sınıf işlemcisi, 30 MB önbelleği sunuyor ve 3700 H kadar çalışma hızı sunabilir.

Ekonomik performansı ile ilgili olarak, uzmanlara göre en güçlü Ryzen modellerinde günde yaklaşık 30 $ kardan bahsediliyor.

Kullanıcılar için, bu haberi okuyan tüm herkes için çok kötü bir haber. İşler karmaşıklaşmaya devam ediyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.